z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Tolerancja nie oznacza akceptacji

28/11/2017, dodał: Magda Polańska czytano: 3908 razy
W dniach 20-24.XI.2017r. odbyła się tegoroczna edycja akcji profilaktycznej „Dni Przeciwko Przemocy”, realizowanej od szesnastu lat – najpierw w Zespole Placówek Oświatowych, a od tego roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej.

W bieżącym roku przebiegała ona pod hasłem „Tolerancja nie oznacza akceptacji”.

W ramach akcji uczniowie obejrzeli spektakle profilaktyczne przygotowane przez aktorów Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa. 

Pierwszy spektakl przeznaczony był dla uczniów klas 0-III i nosił tytuł "Na końcu świata... Przygody Misia i Kacpra pirata ". Spektakl poruszał problemy przyjaźni i tolerancji - wartości, które w bieżącym roku szkolnym były myślą przewodnią podjętych działań. 

Młodzież z klas IV – VII obejrzała spektakl „Ja, egoista”. To przedstawienie opowiadające o tym, jak ważne w życiu są przyjaźń, wzajemny szacunek, dbanie o dobre relacje z rówieśnikami, bycie miłym i kulturalnym. Pokazuje, jakie złe bywają skutki, źle pojętej pewności siebie, wywyższania się i traktowania innych, jak gorszych od siebie oraz jak łatwo można wszystko stracić poprzez nieodpowiednie zachowanie. 

Spektakle skłoniły uczniów do chwili refleksji i zadumy nad swoim postępowaniem i zachowaniem wobec innych, jednocześnie dostarczyły im dużą dawkę humoru i dobrej zabawy.

Ponadto wychowawcy w trakcie godzin wychowawczych poruszyli tematykę tolerancji i akceptacji, natomiast poszczególne klasy wykonały gazetki poświęcone tej tematyce. Uczniowie zostali zachęceni do udziału w konkursie plastycznym, w ramach którego mieli wykonać pracę plastyczną w dowolnej technice przedstawiającą scenkę rodzajową związaną z hasłem przewodnim całej akcji.

24 listopada odbyło się podsumowanie „Dni Przeciwko Przemocy” oraz ogłoszenie wyników konkursu plastycznego. Najlepsze prace zostały nagrodzone nagrodami rzeczowymi; wszyscy pozostali uczestnicy konkursu otrzymali nagrody pocieszenia.

Istotnym jest, że udało się skłonić naszych uczniów do chwili refleksji i zadumy nad swoim postępowaniem i zachowaniem wobec innych, zwrócić ich uwagę na pojęcia: tolerancja, szacunek, poszanowanie, godność człowieka i prawo do bezpieczeństwa – informują nauczyciele z Mszany Górnej. Dni Przeciwko Przemocy, które odbywają się w naszej szkole cyklicznie, są ważnym elementem działań profilaktycznych. Głęboko wierzymy w to, że podjęte działania trafiły do grupy młodych odbiorców i być może skłoniły ich do refleksji, zastanowienia się, a być może zmiany swojego stosunku do drugiego człowieka.

Pomysłodawcami i koordynatorami całego przedsięwzięcia są Rafał Borowiecki i Anna Mrózek - Kotarska. Szkolna akcja corocznie finansowana jest przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Mszanie Dolnej.

Rafał Borowiecki
Pedagog Szkolny