Stanisław Chrustek – do tańca i do różańca
Być człowiekiem, być blisko ludzi, rozumieć problemy innych, to dewiza życiowa Stanisława Chrustka, wieloletniego radnego Gminy Mszana Dolna, tancerza Zespołu Regionalnego „Kasinianie – Zagórzanie”, znakomitego lakiernika samochodowego, wreszcie – wzorowego męża, ojca i dziadka.
Urodził się 2 czerwca 1945 roku w Kasinie Wielkiej na osiedlu Fornale, przysiółek Przymiarki. Ojciec – Józef Chrustek – wraz z żona Katarzyną gospodarzył na 7 hektarach, co na warunki kasińskie było niemałym areałem do obrobienia. Mały Stasiu wychowywał się wśród pięciorga rodzeństwa, z których trójka wcześnie zmarła. Warunki życia zaraz po wojnie na wsi zagórzańskiej były ciężkie, brakowało jakiejkolwiek infrastruktury, brakowało odpowiednich narzędzi do pracy w polu, brakowało możliwości pracy zarobkowej, to wszystko powodowało, że, aby utrzymać się z gospodarstwa, trzeba było harować od świtu do nocy, nie wyłączając z tego dzieci. Takie warunki wyzwalały u młodych ludzi chęć osiągnięcia czegoś w życiu, hartowały góralski, twardy charakter, co potem pozwalało przetrwać niejedna trudną chwilę i osiągnąć życiowy sukces.
Stanisław Chrustek część swojego dzieciństwa spędził u krewnych w Poznańskiem, w miejscowości Doruchów k. Kalisza, gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej, od drugiej do czwartej klasy. Po powrocie w rodzinne strony kontynuował naukę w szkole podstawowej, a następnie w szkole zawodowej w Limanowej, gdzie zdobył zawód mechanika. W 1962 roku, w wieku 17 lat, podjął prace w Spółdzielni Pracy „MEBLOMET” w Mszanie Dolnej. Pracował „na lakierni”, gdzie zdobył nowe doświadczenie i dokształcił się w zawodzie lakiernika. W 1970 roku zatrudnił się w Krakowskich Zakładach CPN, gdzie pracował do 1974 roku. Zamiłowanie do mechaniki i rozwijająca się motoryzacja sprawiły, że postanowił uruchomić własną działalność gospodarczą, otwierając zakład lakierniczy. Zakład szybko zdobył renomę i uznanie u klientów, tak, że na brak pracy nie mógł narzekać. Z czasem, do pomocy zatrudnił pracowników i uczniów, szkoląc ich w zawodzie lakiernika. W sumie wyszkolił na lakiernika samochodowego ponad 30 chłopaków, którzy dzisiaj prowadzą bądź to własną działalność gospodarczą, bądź pracują w znanych zakładach lakierniczych.
Rodzina jest najważniejsza
W 1966 roku Stanisław Chrustek ożenił się z Haliną z d. Chrustek; w małżeństwie doczekali się dwójki dzieci: córki Małgorzaty i syna Pawła oraz czwórki wnucząt.
W 2007 roku zakład lakierniczy przejął syn, rozwijając go ku uciesze ojca, który jest dumny z tego dzieła. Swoim dzieciom i wnukom Stanisław Chrustek wraz ze swoją żoną starali się zawsze przekazać najlepsze wartości, które wynieśli ze swoich domów i te zdobyte w życiu: uczciwość, pracowitość, szacunek do innych.
Dla Stanisława Chrustka najważniejsza jest rodzina. Swoim dzieciom i wnukom poświęca każdą wolną chwilę, jest na każde zawołanie. Jeżeli chodzi o dalszą rodzinę, zawsze znajduje czas na odwiedziny krewniaków, aby wziąć udział w ich uroczystościach, ale przede wszystkim gościć ich w swoim domu. Trzeba bowiem powiedzieć, że Państwo Chrustkowie prowadza dom otwarty i gościnny. Dzisiaj, jako emeryci, cieszą się szczęściem swoich wnuków i dzieci, a także szczęściem bliskich i znajomych. Takie traktowanie ludzi powoduje, że Chrustkowie cieszą się powszechnym uznaniem i szacunkiem wśród mieszkańców Kasiny Wielkiej i całej gminy. Mają mnóstwo przyjaciół i znajomych.
Radny z długim stażem i filar zespołu „Kasinianie - Zagórzanie”
Stanisław Chrustek od 1982 roku nieprzerwanie do 2010 roku pełnił funkcję radnego, wcześniej Miasta i Gminy Mszana Dolna, a po rozdziale miasta od gminy, Gminy Mszana Dolna, będąc głosem mieszkańców Kasiny Wielkiej. W ostatnim 20 – leciu, w którym pełnił te funkcje, nastąpił ożywiony rozwój naszej Gminy i wioski Kasina Wielka. We wsi powstało w tym czasie wiele obiektów użyteczności publicznej, m. in. szkoła na Przymiarkach, remiza OSPO, ośrodek zdrowia, stadion i kompleks „Orlik”; powstało wiele dróg i mostów. We wszystkim pan Stanisław „maczał palce” i ma swoja cegiełkę. Na tym jednak nie wyczerpuje się aktywność społeczna Stanisława Chrustka. Przez dziesięciolecia był podporą i dobrym duchem Zespołu Regionalnego „Kasinianie – Zagórzanie”, w którym pełnił funkcję zastępcy kierownika i oczywiście tańczy od lat. To dzięki jego zaangażowaniu i zmysłowi organizacyjnemu zespół zwiedził znaczna część Europy, biorąc udział w różnych festiwalach i przeglądach. Ta ścisła więź z Zespołem Regionalnym „Kasinianie – Zagórzanie” i orkiestrą dętą „Echo Zagórzan”, powoduje, że Stanisław Chrustek jest wielkim patriotą lokalnym; człowiekiem, który z szacunkiem odnosi się do swoich korzeni, kultury, historii i tradycji zagórzańskiej i przekazuje ja młodszym pokoleniom. Wiele wysiłku włożył w połączenie się na początku lat 90., działających przez kilkanaście lat osobno zespołów: „Zagórzanie” i „Kasinianie”. Nasz bohater wspiera również działalność orkiestry dętej, ma swój wkład w wyposażenie orkiestry w stroje, aby była duma Kasiny Wielkiej, a orkiestranci czuli się dowartościowani.
Stanisław Chrustek był współzałożycielem w 1999 roku i przez wiele lat pełni9ł funkcję wiceprezesa prężnie działającego Stowarzyszenia Rozwoju i Odnowy Wsi Kasina Wielka, organizatora wielu imprez kulturalnych na terenie wsi. Wystarczy tu wspomnieć przeglądy kolędnicze, majówki zagórzańskie, czy pikniki peronowe. Pan Stanisław jest także działaczem Kółka Rolniczego, słowem wszędzie go pełno, angażuje się we wszystkie prace na rzecz wioski, m. in. w wykonanie oznakowani osiedli wg tradycyjnych nazw, w prace wykończeniowe pomieszczeń dla orkiestry i zespołu w Domu Strażaka. Czynnie uczestniczył wraz z córką i zięciem przy pracach związanych z remontem zabytkowego kościółka p.w. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej. Aktywnie uczestniczył w budowie muszli koncertowej, która powstała obok remizy OSP. Słowem, to człowiek wielce oddany sprawom swojej wioski, nigdy nie odmawia pomocy, wrażliwy, bezinteresowny, uczynny i zgodny, często występuje w roli mediatora zwaśnionych stron.
Za swoją działalność odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi (2004r.) oraz medalem „Zasłużony Działacz Kultury (2005r.), a w 2010r. medalem „Za Zasługi dla Gminy Mszana Dolna”.
Piotr Lulek