z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Rozmawiali o bezpieczeństwie na ulicy i w sieci

26/10/2017, dodał: Magda Polańska czytano: 14518 razy
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. św. Józefa w Lubomierzu spotkali się ze starszym sierżantem Iwoną Pawlik oraz starszym sierżantem Dariuszem Cibą z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii z Komendy Powiatowej Policji w Limanowej.

Najmłodsze dzieci (uczniowie klas O-IV) miały okazję porozmawiać z policjantem st. sierż.  Dariuszem Cibą o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o prawidłowym przechodzeniu przez ulicę, właściwym zachowaniu się na przejściach dla pieszych oraz bezpieczeństwie i ostrożności, które należy zachować podczas jazdy rowerem. Policjant uczulił także uczniów, aby zawsze pamiętali o zapinaniu pasów bezpieczeństwa podczas podróży samochodem, a młodszym dzieciom przypomniał, że mają obowiązek jazdy samochodem w fotelikach. Dzieci czynnie uczestniczyły w dyskusji, odpowiadały na zadawane pytania, wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podawały liczne przykłady niewłaściwego zachowania się, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Starszy sierżant bardzo chętnie i rzeczowo udzielał odpowiedzi na pytania, które pojawiły się w trakcie rozmowy.

W tym samym czasie miało miejsce drugie spotkanie  - dla uczniów klas V-VII. Miało ono charakter prezentacji na temat cyberprzemocy. Starszy sierżant Iwona Pawlik wyjaśniła słowo Internet, które, co prawda, wszystkim jest znane, ale niestety nie przez wszystkich jest rozumiane. Uczniowie chętnie opowiadali o swojej aktywności w Internecie, szczególnie na portalach społecznościowych. Wychowankowie starszych klas usłyszeli, na czym polega bezpieczeństwo w sieci. Szczególną uwagę zwrócono na sytuacje, które są potencjalnym zagrożeniem. Słuchacze otrzymali konkretne wskazówki czego nie wolno im robić, gdy korzystają z Internetu, m.in. jakich danych nie wolno ujawniać i jakich zdjęć publikować. Starszy sierżant Iwona Pawlik zaprezentowała sytuacje, które prezentowały cyberprzemoc. Uświadomiła uczniom, że wszyscy użytkownicy Internetu są zobowiązani do przestrzegania zasad; nikt nie może bezkarnie stosować agresji elektronicznej. Nawet osoby nieletnie muszą wziąć odpowiedzialność za swoje czyny, a co za tym idzie, ponieść ich konsekwencje. Pani Iwona  przypomniała również, że żaden użytkownik Internetu nie jest anonimowy, w związku z tym można dotrzeć do każdej osoby, która stosuje cyberprzemoc. Na koniec uczniowie obejrzeli  film o dziecku uzależnionym od tabletu i smartfona.

 Agnieszka Wąchała
Małgorzata Kawecka