z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Zagórzańskie świyntowanie

12/05/2017, dodał: Magda Polańska czytano: 4583 razy
W piątek, 5 maja 2017 roku, cała społeczność Szkoły Podstawowej w Glisnem obchodziła Święto Szkoły. Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą celebrowaną w kościele parafialnym p. w. Najświętszego Serca Pana Jezusa przez ks. Andrzeja Sawulskiego.

Druga część uroczystości odbyła się już w auli szkolnej. Tam dyrektor Krystyna Pajka powitała zaproszonych gości, uczniów, rodziców, nauczycieli oraz mieszkańców miejscowości. Wśród honorowych gości byli m. in.: Bolesław Żaba Wójt Gminy Mszana Dolna, Małgorzata Lenartowicz starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Nowym Sączu, ks. rektor Andrzej Sawulski proboszcz tutejszej parafii, dr hab. profesor nadzwyczajny Anna Mlekodaj z PPWSZ w Nowym Targu, Łukasz Zapała współautor książki „Zagórzańska czytanka" oraz córka partyzanta AK Justyna Trembecka z mężem.

Zainspirowani opowiadaniem Jana Lupy, pszczelarza z Glisnego, w części artystycznej przedstawiliśmy zagórzańską czytankę „Do owiec" – informują wychowankowie placówki oświatowej w Glisnem.

"Hej pod scytem Lubonia, na polanie
Hej posali łowiecki gliśnianie
".

W opowieści o juhasach, którzy pasali owce w tutejszych lasach, wpleciono wątek o bohaterskim psie, który obronił swojego pana przed watahą wilków oraz losy młodego chłopaka, który pomagał ojcu w pasiece i przygotowywał przedziwne ule wykonane nie tylko z drewna, ale również ze słomy i szyszek. Program artystyczny wykonany w gwarze zagórzańskiej przeplatały miejscowe przyśpiewki oraz taniec. Scenę zdobiły oryginalne słomiane ule, rzeźby i płaskorzeźby z pasieki Jana Lupy.

Wójt Gminy Mszana Dolna w przemówieniu podkreślił, że szkoła, chociaż najmniejsza w gminie jest bardzo rodzinna, bliska i łączy gliśniańską społeczność.
Zachowujmy naszą kulturę, naszą gwarę oraz stroje regionalne, które są naszym dziedzictwem danym nam przez ojców – powiedział. Wasza szkoła zawsze stara się kultywować tradycje zagórzańskie i za to jestem Wam bardzo wdzięczny.

Wizytator Małgorzata Lenartowicz, nawiązując do fragmentu wiersza Adama Asnyka "Do młodych"
Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy,
Choć macie sami doskonalsze wznieść;
Na nich się jeszcze święty ogień żarzy,
I miłość ludzka stoi tam na straży,
I wy winniście im cześć!
stwierdziła, że uczniowie szkoły spod Lubonia w piękny sposób realizują to przesłanie, nawet przy okazji święta szkoły.

Justyna Trembecka zwróciła się do uczniów tej placówki słowami: Moje kochane dzieciaczki bardzo pięknie przedstawiliście to opowiadanie, tę waszą historię. Nie dajcie sobie tego odebrać nikomu. Świat teraz jest taki, że łatwo jest się przemieszczać w różne zakątki świata, ale gdyby Wam się to zdarzyło, że gdzieś wyjedziecie, to zawsze pamiętajcie o Waszej zagórzańskiej ojczyźnie, o tym, że jesteście góralami.

Ksiądz Rektor Andrzej Sawulski w wystąpieniu stwierdził, że bardzo się cieszy, że w przedstawieniu uczniów z Glisnego nie zabrakło miejsca dla kultywowania miejscowych zwyczajów oraz rodzimej kultury w wydaniu pasieki pana Lupy.

Podczas uroczystości Wójt Bolesław Żaba wręczył uczniom nagrody i dyplomy za udział w szkolnym etapie Podhalańskiego Konkursu Czytelniczo-Plastycznego „Góralskie cytanie” Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej Podhala I edycji zagórzańskiej „Zagórzańska czytanka”. Najlepsi uczniowie będą reprezentować Szkołę Podstawową z Glisnego w etapie rejonowym w Łostówce.

Zofia Kościelniak