„Echo Gór” wybrzmiało w stolicy
106. rocznicę odzyskania suwerenności uczciliśmy ponownie – po raz piąty już – w samym sercu Polski. Festiwal „Niepodległa”, organizowany przez Muzeum Historii Polski, zgromadził tysiące świętujących osób. I nic dziwnego, bowiem atrakcji było bez liku. Koncerty znanych artystów, lekcje tańców polskich, teatrzyki i warsztaty dla najmłodszych, pokazy dam w strojach z minionych epok czy przejazdy zabytkowych samochodów, a w końcu i parada muzyczna, w której uczestniczyliśmy – moc wrażeń!
Ulicami Krakowskiego Przedmieścia maszerowaliśmy w rytm melodii góralskich oraz patriotycznych. Graliśmy przed pomnikiem Mikołaja Kopernika, pod Pałacem Prezydenckim, jak i przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Spotkaliśmy się z niezwykle miłym odbiorem – zewsząd dobiegały nas głosy podekscytowanych tym dniem rodaków i ich okrzyki na cześć Niepodległej.
Nim jednak pojawiliśmy się w bramie Uniwersytetu Warszawskiego w poniedziałkowe święto, zatrzymaliśmy się na dwóch przystankach. Zwiedziliśmy bowiem Stadion Narodowy, a także Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki. Miejsce to emanuje jego niezłomnością, honorem i wiernością ojczyźnie – postać błogosławionego to prawdziwy drogowskaz dla każdego patrioty.
Staraliśmy się jak najlepiej reprezentować naszą miejscowość, a także Zagórzańskie Dziedziny i Gminę Mszana Dolna. Wsparcie finansowe, którego udzielił nam Wójt Gminy Mszana Dolna, Mirosław Cichorz, pozwoliło nam na właściwą organizację wyjazdu, za co serdecznie dziękujemy.
Choć nasza wizyta w Warszawie trwała jedynie trzy dni, był to niezwykle intensywny i dobry czas. Jesteśmy z tego powodu ogromnie wdzięczni i zadowoleni, a przede wszystkim zaś dumni z Polski!
Tekst: Klaudia Gawronek
Fotografie: Tomasz Tołłoczko