z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A
Biuletyn informacji publicznejCyberbezpiecznytransmisjadostępnośćOtwórz się na pomocProfilaktyka jodowaStrategia terytorialnakoronawirusDziennik WójewództwarodoJak zatwić sprawę„Wdrożenie Programu Ochrony Powietrza w Gminie Mszana Dolna”Małopolskie swietlice 2024Ogłoszenia WójtaProgram Czyste PowietrzeDziedzictwoCała naprzód IIPlan zagospodarowania przestrzennego - interaktywna mapaProfil zaufanyinterpelacjeostrzezenia meteocyfrowa gminaremont kwateryJustyna Kowalczykgmina w obiektywie.htmlGaleria zdjęćznpOdkryj Beskid WyspowyObrona cywilnae-urzadkanalizacjadeklaracjaDostępnośc aplikacjiinformacje-do-banerow/datacje-z-budzetu-panstwasdsUrząd statystycznyBudowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Raba Niżna - etap IIIZakup strojówjakości powietrzaEkointerwencja

Wieści ze szkół


Narodowe Czytanie TRYLOGII w Zespole Placówek Oświatowych w Kasince Małej

10/09/2014, dodał: czytano: 6310 razy
Dnia 5 września 2014 r. w Zespole Placówek Oświatowych miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Uczniowie klasy III B gimnazjum wraz z nauczycielką języka polskiego i wychowawczynią - p. Małgorzatą Łabuz, przy współpracy z polonistką - p. Ewą Cetnarowską przeprowadzili akcję Narodowe Czytanie.

Była to odpowiedź na trzecią już edycję akcji Narodowego Czytania, zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego i zaplanowaną na dzień 6 września 2014r.  

Celem akcji jest propagowanie czytelnictwa, zwrócenie uwagi na piękno polskiej literatury i wzmocnienie tożsamości narodowej. Podczas pierwszej edycji przedsięwzięcia w roku 2012 czytano „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, w poprzednim roku do lektury utworów Aleksandra Fredry przystąpiło w całym kraju ponad 700 miejscowości.

Uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Kasince Małej pochylili się nad lekturą „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Na początku gimnazjaliści z klasy III B przedstawili informacje o życiu i twórczości pisarza. Następnie zaprosili na scenę specjalnych gości – członków Gwardii Kasztelańskiej z Mszany Dolnej. Wspomnianą grupę rekonstrukcyjną tworzą młodzi ludzie z pasją, którzy rozwijają swoje zainteresowania, a jednocześnie chcą pomagać innym lepiej rozumieć historię. W barwny i atrakcyjny sposób zaprezentowali oni realia epoki, o której pisał Henryk Sienkiewicz. Przypomnieli miłosne historie bohaterów „Trylogii”, odegrali pojedynek przedstawiony na kartach utworu – zmagania Kmicica w walce z Michałem Wołodyjowskim. Była to żywa lekcja historii, która umożliwiła nam nie tylko poznanie, ale i przeżywanie przeszłości. Bardzo podobały się nam pokazy walk oraz stroje. Jeden z uczniów przeszedł nawet szkolenie i uzyskał miano szlachcica.

Nie mogliśmy jednak zapomnieć, że głównym celem akcji było propagowanie czytelnictwa, dlatego też punktem kulminacyjnym spotkania było odczytywanie przez uczniów kolejnych klas IV-VI Szkoły Podstawowej i I-III Gimnazjum przygotowanych fragmentów z „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Niespodziewanie wśród uczniów pojawił się nawet zakonnik z Jasnej Góry, ksiądz Kordecki. Wyraziste, mocne postaci, zarówno te epizodyczne jak i pierwszoplanowe, wartka akcja, dialogi i pobudzające wyobraźnię opisy, pozwoliły naszym lektorom na ukazanie, nie zawsze ujawnionych dotąd talentów.

Włączając się w akcję „Narodowego Czytania”  udowodniliśmy, że najwybitniejsze dzieła rodzimej literatury jednoczą nas jako wspólnotę, wzmacniają w nas polską tożsamość i narodową dumę. Jesteśmy pewni, że w przyszłości warto organizować podobne przedsięwzięcia.

 

                                                                                                                        red. M. Łabuz