z ostatniej chwili
Uprzejmie informuję, że od dnia 13 czerwca 2024 roku do dnia 31 sierpnia 2024 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A
Biuletyn informacji publicznejCyberbezpiecznyWybory uzupełniającetransmisjadostępnośćOtwórz się na pomocProfilaktyka jodowaStrategia terytorialnawyposazeniekoronawirusstudiumrodoJak zatwić sprawęOgłoszenia WójtaProgram Czyste PowietrzeDziedzictwoCała naprzód IIPlan zagospodarowania przestrzennego - interaktywna mapaProfil zaufanyinterpelacjeostrzezenia meteocyfrowa gminaremont kwateryJustyna Kowalczykgmina w obiektywie.htmlGaleria zdjęćznpOdkryj Beskid WyspowyObrona cywilnae-urzadkanalizacjadeklaracjaDostępnośc aplikacjiinformacje-do-banerow/datacje-z-budzetu-panstwasdsUrząd statystycznyBudowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Raba Niżna - etap IIIjakości powietrzaEkointerwencja

Wieści ze szkół


Wzruszająca lekcja historii i wychowania obywatelskiego w Szkole Podstawowej nr 2 w Kasince Małej

30/11/-0001, dodał: Administrator czytano: 4190 razy
Uroczyste, nacechowane patriotyzmem obchody Dnia Niepodległości to chlubna tradycja naszej szkoły. W tym roku uczciliśmy ją patriotyczną lekcją historii, którą był spektakl przygotowany przez uczniów klasy VI pod kierunkiem wychowawcy p

. Marii Kurowskiej. Występ wzbogacony został filmowym pokazem materiałów archiwalnych sprzed 91 lat, które stanowiły doskonałe tło do prezentowanych treści .
W związku z realizowanym przez szkołę projektem „Młodzież poznaje narodziny polskiej demokracji” połączyliśmy wydarzenia sprzed 91 i 20 lat. Niepodległość, którą uzyskaliśmy po 123 latach niewoli oraz demokrację, którą przyniosły wydarzenia roku 1989 i wolne wybory.
Z tej okazji młodzież pod kierunkiem p. Marii Fryc przygotowała spotkanie i debatę historyczną w konwencji popularnego u nas sejmiku uczniowskiego. W jego pierwszej, tegorocznej, edycji poświęconej wyborom z 4 czerwca 1989 roku wzięli udział licznie zaproszeni goście; radni gminni I kadencji, wybrani w wyborach samorządowych 27 maja 1990 r. oraz goście honorowi: pełnomocnik Wójta Gminy Mszana Dolna, p. Barbara Dziwisz, wizytator kuratorium w Krakowie p. Marek Twaróg oraz dyrektor ZPO w Kasince Małej p. Anna Piwowarska. Na widowni obecna była również delegacja uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kasince Małej z p. Barbarą Tokarz.
Uczniowie klas młodszych przywitali gości szumem biało – czerwonych chorągiewek i oraz pięknym wykonaniem pieśni legionowych.
W przepięknej scenerii sali obrad , tej na wzór siedziby polskiego Sejmu , która uczniowie mieli okazję zwiedzić we wrześniu br. odbywały się obrady Szkolnego Sejmiku , gdzie z należytą starannością Marszałek czuwał nad prawidłowym przebiegiem obrad .
Uczniowie szkoły są wdzięczni za wzruszające chwile refleksji byłym Radnym I Kadencji wybranych w demokratycznych , wolnych wyborach w roku 1990 roku.
Radni z dumą mówili o swoich marzeniach i dokonaniach 20 lat młodej samorządności. Uczniowie natomiast w multimedialnej prezentacji pod hasłem „ Gmina Mszana Dolna – pracowicie wykorzystany czas” wyrażali wdzięczność za dokonania i pracę Radnych na rzecz naszej Małej Ojczyzny, dziękowali za podjęty trud i wysiłek . Do podziękowań dołączyli pamiątkowy dyplom i symboliczną bordową różę w biało – czerwonej dekoracji. Radni odbierając podziękowania z rąk dyrektora szkoły i uczniów nie kryli wzruszenia i dziękowali za możliwość przeżycia wspaniałych chwil.
Owocem obrad była podjęta jednogłośnie uchwała o następującej treści:

„ Uczestnicy I Sejmiku Uczniowskiego W Szkole Podstawowej nr 2 im. Juliana
Tuwima w Kasince Małej w imieniu całej społeczności szkolnej zobowiązują się:
 pogłębiać wiedzę dotyczącą najnowszej historii Ojczyzny,
 szanować wysiłek wszystkich ludzi , którzy pracują dla jej dobra ,
 starać się pomnażać dorobek naszej Ojczyzny poprzez solidną naukę i wzorowe
zachowanie.”
Podjęta uchwała stanie się dla naszych uczniów drogowskazem , a zarazem wielkim zobowiązaniem , który na co dzień będą wykonywać.
Wójt Tadeusz Patalita zaapelował do młodzieży, aby mając w pamięci wspomniane dokonania i stworzone warunki przygotowywali się poprzez naukę do budowania przyszłości. Równie znamiennie słowa padły z ust p. wizytatora, który dziękując młodzieży za przygotowane spotkanie, chwalił uczniów za piękną lekcję historii i wychowania obywatelskiego, podkreślił również : „....ojczyzna potrzebuje mądrych i wykształconych ludzi. Bardzo ważny jest kapitał ludzki – jego mądrość, wykształcenie i umiejętności...”
Dyrektor szkoły, p. Czesława Łabuz dziękując gościom i wszystkim zebranym za udział w uroczystości życzyła, by praca każdego z nas na rzecz dobra i pomyślności Ojczyzny przynosiła owoce, napełniała satysfakcją i poczuciem dobrze spełnionego obowiązku.


Elżbieta Jakubiak

Zapraszamy do galerii