z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Podsumowanie projektu "Opowieść o cmentarzu żydowskim w Mszanie Dolnej. Edycja 2024" z wernisażem wystawy prac malarskich wykonanych na cmentarzu.

29/10/2024, dodał: Magda Polańska czytano: 156 razy
25.10.2024 r w Miejskiej Bibliotece w Mszanie Dolnej podsumowaliśmy tegoroczną edycję projektu edukacyjnego "Opowieść o cmentarzu żydowskim w Mszanie Dolnej".

Była ona połączona z wernisażem wystawy prac malarskich wykonanych podczas wrześniowych warsztatów na tymże cmentarzu, prowadzonych przez Magdalenę Komenzę-Regnard oraz okazją do podziękowań dla wolontariuszy i innych zaangażowanych w projekt osób.  W wydarzeniach edukacyjnych, warsztatach, oprowadzaniu po cmentarzu, wzięły udział łącznie 204 osoby. Przy porządkowaniu nekropolii pracowało

37 wolontariuszy; 23 z nich to uczniowie okolicznych szkół. Fundacja Sztetl Mszana Dolna podjęła współpracę z 5 szkołami z terenu miasta i gminy Mszana Dolna: odbyły się 3 spotkania, oprowadzenie uczniów po cmentarzu, prace przy jego sprzątaniu. Prace plastyczne  wykonało 17 artystów, ich efekty można przez najbliższy miesiąc oglądać w Bibliotece.

Spotkanie rozpoczął wykład teolożki, Urszuli Antosz-Rekuckiej, na temat zwyczajów związanych z pamięcią o zmarłych w judaizmie. Licznie zebrani uczestnicy, mieli okazję poznać, często odrębne od chrześcijańskich, sposoby upamiętniania i wspominania zmarłych.  Zgromadzeni w Bibliotece i oglądający spotkanie online, dowiedzieli się między innymi, czym są jorcajty, jak się je obchodzi, dlaczego właśnie kamyk jest najodpowiedniejszym znakiem pamięci i jakie jest jego mistyczne znaczenie, jakie inne pochówki zdarzają się na żydowskich cmentarzach oraz jakie nietypowe uroczystości były czasem urządzanie na tych nekropoliach.

Uczestnicy poznali kilka ciekawych cmentarzy w Polsce i Izraelu, zjawisko pielgrzymek chasydów do grobów cadyków. Dowiedzieli się także, czym różni się macewa od ohelu, czym były starożytne ossuaria oraz dlaczego na żydowski cmentarz należy założyć nakrycie głowy.

Po wykładzie odbyła się projekcja 2 krótkich filmów: z oprowadzania po cmentarzu żydowskim w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa oraz wrześniowych warsztatów malarskich. Kolejna prezentacja zawierała podsumowanie działań w ramach projektu, wraz z przedstawieniem wysiłków podjętych dla ratowania cmentarza.

Na koniec wręczone zostały dyplomy, podziękowania i drobne podarunki dla uczestników warsztatów, wolontariuszy i innych zaangażowanych osób.

Nie zabrakło tradycyjnego już, poczęstunku chałką; tym razem w kształcie zwoju biblijnego, ze względu na święto Radości Tory – Simchat Tora, podczas którego dziękuje się Stwórcy za Pismo święte, m.in. tańcząc ze zwojami w ramionach.

Projekt formalnie się zakończył, jednak w najbliższym czasie odbędzie się jeszcze szkolenie online na temat zasad zachowania na żydowskich nekropoliach dla tych, którzy nie skorzystali z niego wcześniej, a chcieliby odwiedzić żydowskie miejsca pamięci.

Zaś w nadchodzącym tygodniu odbędzie się jeszcze porządkowanie miejsca masowej mogiły na Pańskim, by można było w godnych warunkach uczcić Ofiary podczas listopadowych dni pamięci. Przypominamy, że spoczywa tam także grupa chrześcijan żydowskiego pochodzenia.

Wydarzenie było transmitowane online na profilu FB Sztetl Mszana Dolna

Wydarzenie, podobnie jak cały projekt, zostało objęte Honorowym Patronatem Burmistrz Miasta Agnieszki Orzeł

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa"

fot. Rachela Antosz-Rekucka, Urszula Antosz-Rekucka, Marek Rekucki

https://www.sztetlmszanadolna.com/pl/podsumowanie-projektu-opowiesc-o-cmentarzu-zydowskim-w-mszanie-dolnej-edycja-2024-z-wernisazem-wystawy-prac-malarskich-wykonanych-na-cmentarzu.html

https://fb.watch/vukNjVZejv/

https://youtu.be/C5Q8pwRKMR0?si=7qNtRpIQO_ddsZB-

https://youtu.be/PILoGooqlg4?si=sC5f0nkh6TB34LPb

Fundacja Sztetl Mszana Dolna