85. Rocznica wybuchu II Wojny Światowej.
Uroczystość rozpoczęliśmy od przywitania przez Panią Agnieszkę Zawadzką - Przewodniczącą Rady Gminy Mszana Dolna zebranych gości. Następnie Pan Piotr Lulek, regionalista z Kasiny Wielkiej przybliżył pokrótce historię związaną właśnie z tym miejscem oraz poprosił księdza podporucznika Jana Zająca z Kasinki Małej o modlitwę za poległych. Zebrani goście złożyli kwiaty przy pomniku.
„Polak nie sługa, nie zna со to pany,
Nie da się okuć przemocą w kajdany,
Wolnością żyje do wolności wzdycha,
Bez niej jak kwiatek bez wody usycha. (…)”
Jan Nepomucen Kamiński
Tym fragmentem wiersza rozpoczęła swoją przemowę Pani Anna Paluch – Poseł na sejm RP, potem dodała:
„Pragnienie wolności. Ta walka o wolność, to poświęcenie dla wolności, to jest coś co najlepiej chyba charakteryzuje Polaków… Szanowni Państwo Pamiętajmy o naszych żołnierzach, czcijmy ich pamięć, przekazujmy to młodemu pokoleniu, bo czasy nie są spokojne i jeżeli nie wychowamy młodego pokolenia w szacunku dla ojczyzny i w takim przekonaniu, że jak się nie chce na własną armie płacić to się potem utrzymuje cudze armie i jak się nie chce służyć we własnej armii to się potem za cudze sprawy ginie na różnych miejscach świata. Więc, CZEŚĆ i CHWAŁA BOHATEROM ! NASZYM ŻOŁNIERZOM” !
Głos zabrał również Pan Bartłomiej Górka, reprezentant biura Poselskiego Pana Ryszarda Wilka, który przypomniał, że „Żołnierze walczyli po to, żebyśmy nie musieli być pchani na front tylko żebyśmy mogli realizować swoje własne pasje, swoje własne ambicje i żyć ! (…) Żeby Polska była silnym Państwem – trzeba budować patriotyzm od dołu, bo Państwo stoi siłą swoich obywateli, Państwo stoi siłą ludzi którzy je tworzą, nie tylko polityków, nie tylko armii ale przede wszystkim ludzi oddanych Ojczyźnie”.
Po zakończonych przemowach udaliśmy się na Cmentarz Parafialny w Kasinie Wielkiej, gdzie złożyliśmy wiązanki i znicze na grobach poległych Żołnierzy 24 Pułku Ułanów z Kraśnika z jednostki 10 Brygady Kawalerii Wojska Polskiego oraz artysty rzeźbiarza Stanisława Dobrowolskiego – który był autorem pomnika na Przysiółku Mogiła.
Msza Święta odprawiona przez Ks. Ppor. Jana Zająca oraz Ks. Proboszcza Wiesława Maciaszka była zwieńczeniem dzisiejszego dnia zadumy.
CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM !!!
Dziękujemy za obecność Pani Poseł Annie Paluch, Bartłomiejowi Górce Przedstawicielowi Biuro Poselskiego Ryszarda Wilka, Radnym Powiatowym, Radnym Gminy Mszana Dolna, Dyrektorom Szkół z Gminy Mszana Dolna oraz Panu Piotrowi Lulkowi i Jakubowi Rybie – Głównemu Specjaliście Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Krakowie.
Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę Pocztów Sztandarowych OSP z Kasiny Wielkiej, Mszany Górnej, Olszówki, Glisnego i Lubomierza.