Zagórzańskie Dziedziny przykładem dobrych praktyk w rolnictwie w pierwszym dniu wizyty zagranicznych gości
Już w pierwszym jej dniu, 19 sierpnia, w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Oddział w Krakowie, zaprezentowali się przedstawiciele marki lokalnej Zagórzańskie Dziedziny. Przez krakowski CDR zostali zaproszeni do podzielenia się bogactwem dziedzictwa kulinarnego tego regionu. Wybór, dość oczywisty, padł na Śwarne Babki z Koła Gospodyń Wiejskich Łętowe, wszak to one są po pierwsze Partnerami zagórzańskiej marki lokalnej, po wtóre użytkownikami Znaku Promocyjnego Zagórzańskie Dziedziny, a po trzecie, i pewnie najważniejsze, to właśnie one postarały się o wpis czterech zagórzańskich potraw na ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych i czynią zabiegi o kolejne pozycje w tym spisie. I to właśnie potrawy z tej zaszczytnej listy zagościły na stołach, przy których zasiedli zagraniczni i krajowi goście, w tym m. in. Dorota Białczak, Dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Małgorzata Bogusz, Dyrektor CDR Oddział w Krakowie, Michał Chwastek, Dyrektor Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Krakowie, Marcin Kobuszewski, Dyrektor Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Krakowie, czy prof. Czesław Nowak z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
A co podano? I tu wybór był oczywisty - padł na królową zagórzańskich zup, czyli naszą „korpielankę”, do niej, obowiązkowo, razowy kołacz na słono. Były też pierogi z suszonymi śliwkami. Zaserwowano również danie mięsne – duszoną jagnięcinę na warzywach, w towarzystwie gorczańskiego sera i sosu z leśnych borówek. A na deser placek z jabłkami, nowocześnie nazwany szarlotką, z gałką lodów kraftowych od Lody i Spółka oraz sernik. Nie zabrakło kompotu z jabłek i śliwek oraz soku z czarnego bzu. Wszystkie produkty do tych przepysznych dań łętowskie gaździny zebrały na własnych polach oraz okolicznych łąkach i lasach, czy wyhodowały w prowadzonych przez siebie gospodarstwach – zachowując w ten sposób krótkie łańcuchy dostaw.
Przy suto zastawionym stole był czas na opowieści i o marce i o działalności KGW Łętowe i, co oczywiste, o tych wszystkich pysznych daniach. Nieoficjalnie się dowiedzieliśmy, że rozmawiano o nas już wcześniej, na konferencji, no i później, po obiedzie – w tym przypadku nazywając nas „perełkami”.
Projekt „Szkoła letnia dla przedstawicieli administracji Mołdawii i Ukrainy” realizowany jest we współpracy z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oraz jego Oddział w Krakowie, KOWR i ARiMR. Jego celem jest podzielenie się z partnerami z Mołdawii i Ukrainy naszymi doświadczeniami z okresu przedakcesyjnego oraz zaprezentowanie efektów transformacji rolnictwa w trakcie członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Zagraniczni uczestnicy projektu podczas pięciu dni pobytu w naszym kraju otrzymają bogatą wiedzę teoretyczną i zapoznają się z przykładami dobrych praktyk w polskim rolnictwie.
Magda Polańska