z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


82.rocznica zagłady w Mszanie Dolnej

16/08/2024, dodał: Magda Polańska czytano: 482 razy
Fundacja Sztetl Mszana Dolna i Miasto Mszana Dolna serdecznie zapraszają na obchody 82.rocznicy zagłady w Mszanie Dolnej.

Tegoroczne obchody 82. Rocznicy Zagłady w Mszanie Dolnej odbędą się w niedzielę, 18.08.2024 r. Organizatorzy: Fundacja Sztetl Mszana Dolna i władze miasta, przygotowali 3 wydarzenia, na które zapraszają mieszkańców i gości. O godz. 12:00 w Miejskiej Bibliotece przy ul. Piłsudskiego 58 a, zaplanowana jest konferencja na temat Holokaustu w regionie. Przedstawione przez lokalnych działaczy, dramatyczne wydarzenia w Mszanie Dolnej, zostaną poszerzone o szerszy kontekst pochodzenia Ofiar z sąsiednich miejscowości oraz przebieg Zagłady na Podhalu i w Rabce. Specjalnym gościem będzie córka jednego z nielicznych ocalonych z mszańskiej masakry, pochodzącego z Dobrej Lejba Gatterera, Ruth. Uzupełnieniem narracji będzie wystąpienie sądeckiego historyka, Artura Franczaka, który przedstawi sylwetkę kata Sądecczyzny, Heinricha Hamanna. 

Centralnym punktem obchodów będzie ceremonia przy masowej mogile Żydów na tzw. Pańskim, połączona z odczytywaniem imion i nazwisk ponad tysiąca Ofiar Zagłady w Mszanie. W ubiegłym roku społecznicy ze Sztetl Mszana Dolna przywrócili je, spoczywającym 81 lat bezimiennie, stawiając przy grobie granitową tablicę. W tym roku imiona te zabrzmią w publicznej przestrzeni, jako ważne przywołanie pamięci o nich. 

Na koniec organizatorzy zapraszają znów do Biblioteki, na koncert żeńskiego kwartetu smyczkowego „Con Affetto”. W programie utwory żydowskich kompozytorów, przedwojenne tanga, niezapomniane walce, motywy ze "Skrzypka na dachu". 

19.08.1942 r. miała miejsce największa masowa egzekucja w regionie: na polach „Pańskiego” zamordowana została praktycznie cała społeczność mszańskich i okolicznych Żydów, w tym chrześcijan o żydowskich korzeniach. Zginęli tu również przesiedleńcy z Łodzi, Krakowa, Zembrzyc, Bielska Białej, Gdańska i wielu innych miast, duże grupy Żydów z Dobrej i Skrzydlnej. Dwa inne miejsca martyrologii mszańskich Żydów znajdują się przy ul. Ogrodowej i na cmentarzu żydowskim przy ul. Zakopiańskiej. 

Organizatorzy