Wakacje w Margoninie
Wypoczynek został zorganizowany dzięki współpracy Gminy Mszana Dolna z Urzędem Miasta oraz Gminą Margonin, a sfinansowany ze środków Gminnego Programu Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom.
Miasto znajduje się na Pojezierzu Chodzieskim, nad Jeziorem Margonińskim, które jest jednym z największych w Wielkopolsce i stwarza doskonałe warunki dla turystyki. Uczniowie dzięki uprzejmości Burmistrza Margonina mogli korzystać w pełni z atrakcji, jakie oferuje miasto i okolice. Na plaży miejskiej największym zainteresowaniem cieszył się wśród dzieci kompleks zjeżdżalni wodnych, zażywali również ochoczo kąpieli na strzeżonym kąpielisku.
Mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć farmę wiatrową w Margoninie, która jest największą inwestycją tego typu w Polsce i 8. na świecie. Dowiedzieli się, jak działa elektrownia wiatrowa oraz jakie znaczenie mają odnawialne źródła energii. Z bliska mogli obserwować pracę turbiny wiatrowej i podziwiać wielkość wiatraków.
Uczniowie odwiedzili również Alpakoland, gdzie pod opieką przewodnika spotkali się bezpośrednio z alpakami i innymi zwierzętami zamieszkującymi zagrodę. Mogli je karmić, głaskać i bawić się z nimi, a wszystko było połączone z edukacją – poznali podstawowe zagadnienia o chowie i hodowli, dobrostanie oraz zasadach bezpieczeństwa i sprawowania opieki nad zwierzętami, a także kształtowaniu odpowiednich postaw w kontaktach z nimi. Skorzystali również z oferty jazdy konnej.
Innym ciekawym miejscem, które odwiedzili uczestnicy wypoczynku, było Silverado City – Miasto Western. Przeżyli w nim przygodę na dzikim zachodzie – przejażdżkę kolejką turystyczną, napad na pociąg, teatralny pokaz z udziałem koni, broni oraz wybuchów, konkurencje z bydłem, łapanie byka na lasso, pokaz tresury zwierząt. Było też płukanie złota, strzelanie z łuku, rzuty tomahawkami, nożami, podkową, dojenie sztucznej krowy czy mechaniczny byk rodeo. Program przygotowany przez organizatorów show dostarczył dzieciom niesamowitych przeżyć oraz wspomnień, które z pewnością pozostaną na długo w ich pamięci.
Również niezapomnianych wrażeń dostarczyła uczniom wizyta w Zaurolandii – Rodzinnym Parku Rozrywki. Zobaczyli w nim dziesiątki modeli dinozaurów naturalnej wielkości, zwiedzili Muzeum Paleontologiczne, gdzie prezentowana jest wystawa skamieniałości z różnych epok geologicznych. Ekspozycja przybliżyła im zamierzchły świat zwierząt i roślin występujących na Ziemi wiele milionów lat temu. Zwieńczeniem pobytu w parku był wolny czas spędzony w ogromnym kompleksie rozrywkowo-zabawowym.
W Gnieźnie uczniowie poznawali historię początków Państwa Polskiego, zwiedzili Bazylikę Prymasowską (Sanktuarium św. Wojciecha), Podziemia Katedry, Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, zobaczyli Drzwi Gnieźnieńskie oraz panoramę miasta z tarasu widokowego. W Biskupinie – w Rezerwacie Archeologicznym – mogli zobaczyć osadę związaną z kulturą łużycką. Znajduje się tam rekonstrukcja pomostu, bramy z falochronem i dwóch rzędów domów. W chatach uczniowie obejrzeli wystrój i przedmioty, których używano na przełomie epoki brązu i żelaza.
Uczniowie każdego dnia pobytu w Margoninie korzystali z rekreacji ruchowej na świeżym powietrzu. Mogli skorzystać z różnych form aktywności fizycznej, co było częścią profilaktyki uzależnień od urządzeń elektronicznych. Na zakończenie otrzymali upominki od Burmistrza Miasta i Gminy Margonin – Janusza Piechockiego oraz firmy EDP Energia Polska, które będą wspaniałą pamiątką wakacyjnego wyjazdu.
Tygodniowy pobyt uczniów w Wielkopolsce wypełniony był różnorodnymi atrakcjami. Bardzo dziękujemy za gościnne przyjęcie gospodarzy, dzięki którym uczniowie mogli spędzić ten czas przyjemnie i pożytecznie – podsumowują opiekunowie.
Urszula Rzepka
Anna Macuga
Dorota Borowiec
Urszula Szyrszeń