z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Debata nad stanem wniosku

29/05/2024, dodał: Magda Polańska czytano: 1115 razy
27 maja b.r. w Instytucie Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli Górali Polskich.

Zebraniu przewodniczył Piotr Gąsienica, zastępca dyrektora Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu. Dyskusja zaś koordynowana była przez Agatę Muchę reprezentującą Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Monikę Kurzeję, specjalistkę ds. badań terenowych i dokumentowania niematerialnego dziedzictwa kulturowego MCK „Sokół”.

Etap prac zmierzający do wpisania kultury góralskiej na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego dobiega końca. Poniedziałkowe rozmowy były uzupełnieniem dotychczasowej pracy depozytariuszy i przedstawicieli grup. Głównym założeniem jest utworzenie wniosku, który w sposób hermetyczny ujmie wszystkie regiony i przerodzi się w syntetyczną charakterystykę kultury góralskiej. Zadanie to niełatwe - choć lud karpacki stanowi jedną rodzinę, to każda grupa jest wyjątkowa i różni się w pewnych kwestiach. Nie dziwi więc fakt, że dyskusja wciąż trwa, a górale żywo debatują, byle niczego nie pominąć, a jednocześnie wypracować wersję wspólną.

Uczestnicy spotkania wzięli udział również w wernisażu wystawy fotograficznej Daniela Franka „Pocztówki z Sądecczyzny”, który zorganizowany został w ramach jubileuszu dziesięciolecia Zespołu Regionalnego „Mystkowianie” z Mystkowa. Wydarzenie to poprzedziła prelekcja Patryka Rutkowskiego pt. „Mystkowanie – zróżnicowanie kulturowe ziemi sądeckiej”. Wernisaż eksponuje barwne stroje Lachów Sądeckich i opiera się na ich dziedzictwie kulturowym - warto zobaczyć!

Następstwem wniosku i uzyskania wpisu na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego będzie plan ochrony obejmujący działania hamujące bądź niwelujące tendencje zanikowe kultury góralskiej. Zagórzanie biorą aktywny udział w tych pracach. Chętnych do włączenia się w nie zapraszamy do kontaktu – działajmy dla dobra wspólnego!

Klaudia Gawronek