z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Gdy połączysz muzykę, ideę i uzdolnionych ludzi…

18/01/2024, dodał: Magda Polańska czytano: 1888 razy
Gdy połączysz muzykę, ideę i uzdolnionych ludzi to okaże się, że uczestniczysz w muzycznym święcie szkoły z charytatywnym przesłaniem.

W środę, 10 stycznia, społeczność Zespołu Szkół Techniczno - Informatycznych rozpoczęła tradycyjne już kolędowanie i muzykowanie od Mszy św. i kolędzie przy żłóbku, a po raz pierwszy, oficjalnie, uczestniczyli w nim partnerzy i kreatorzy marki lokalnej Zagórzańskie Dziedziny (podpisane w grudniu porozumienie o współpracy zobowiązuje!).

W parafii Miłosierdzia Bożego odprawiona została Eucharystia dla społeczności  ZSTI - najpierw adorację przy żłóbku poprowadzili członkowie zespołu „Instal Band” oraz Hubert Rapciak ze swoją kapelą (blisko setka młodych, zdolnych muzyków), która później zadbała również o muzyczną oprawę Mszy św. Obserwowanie, jak pod okiem nauczyciela, a równocześnie absolwenta szkoły, nabierają wprawy w wykonaniu kolęd i pastorałek to sama radość. Wszak przejęte występem to najmłodsze pokolenie w przyszłości będzie reprezentować naszą kulturę i tradycję.

Następnym punktem muzycznego programu był koncert noworoczny i przegląd zespołów muzycznych w sali pod plebanią, któremu od 2020 roku patronuje Konrad Nawara, uzdolniony muzycznie absolwent szkoły. Ten Zagórzanin, któremu muzyka w duszy grała, rósł na naszych oczach, rozwijał swoje talenty i popularyzował kulturę ludową regionu, najpierw w kapeli „Olszowianie”, a potem również w reaktywowanym zespole regionalnym o tej samej nazwie. Do dzisiaj widzimy go w stroju ludowym, ze skrzypcami w rękach i ze śpiewem na ustach. Kilka lat temu zjednoczył nas wokół siebie, pokazał jak dzielić się swoim dobrem z innymi i udowodnił, że chcieć to móc. Pozostawił po sobie niezapisany testament, który wypełnić mają ludzie dotknięci chorobami. Chciał, aby nikt nigdy nie zawahał się walczyć o siebie; żeby chorzy się nie poddawali i odważnie podejmowali nowatorskie terapie, aby wykorzystali każdą szansę na powrót do zdrowia. I taką szansę na poprawę zdrowia potrzebującym tego Zagórzanom stworzyła społeczność szkolna mszańskiego „Instalu”, wespół z rodziną Konrada. Noworoczne koncerty, które początkowo odbywały się w szkolnych murach, połączono z bardzo wzniosłym przesłaniem: jest to jednocześnie akcja charytatywna i zbiórka pieniężna na wybrany cel. W tym roku postanowiono, że będzie to formą wsparcia Magdy Klimek z Kasinki Małej, absolwentki szkoły, która przechodzi kosztowną rehabilitację. W ten sposób licznie zgromadzona publiczność mogła przekazać datki do puszek, które krążyły na sali.

A program tego wydarzenia był naprawdę imponujący, występu na scenie nie odmówili znani muzycy, oraz Zagórzanie, a wśród nich zespoły regionalne z Olszówki - rodzinnej miejscowości Konrada. Dla tych, których zgromadziło to charytatywne przesłanie, wystąpił Bogdan Świerczek, muzyk z Rabki, Aleksandra Król-Czop jazzowa wokalistka, zaśpiewała również Kaja Kolarska, uzdolniona uczennica ZSTI, Bogdan Nawara, regionalista i założyciel „Instal Bandu” i muzycy z jego pierwszego składu: Zbigniew Skwarczek saksofonista, Kuba Wacławik na gitarze basowej oraz jego koledzy z zespołu: Martyn Rataj, Wojtek Śliwa oraz Krzysztof Frys. Zaprezentował się również nowy skład zespołu z silnie zbudowanymi sekcjami instrumentalnymi, prowadzony obecnie przez nauczyciela, Andrzeja Głowę.

Duże emocje wzbudził występ zespołu regionalnego „Olszowianie”, którym kieruje Wioletta Kraus, gdyż najmłodsi artyści skradli serca widowni. Ich zaangażowanie w wykonanie każdego utworu to duma dla obserwujących występ rodziców, ale też dla zespołu. Wielkie brawa! Kapela Kościelnioki, również z Olszówki (a wszyscy z nich to uczniowie ZSTI – trójka absolwentów, najmłodsza, Marianna, jeszcze uczennica) to już doświadczeni stażem muzyczni „wyjadacze”. A nasze, zagórzańskie serca, jeszcze  bardziej urosły z dumy, bo to nasza „topowa” reprezentacja marki lokalnej ze Stowarzyszenia Miłośników Kultury Góralskiej Pod Cyrlom.

Nie zabrakło podziękowań, które wręczali prowadzący koncert nauczyciele: Agnieszka Biel-Habieda i Bogdan Schmidt. Każdy występujący na scenie otrzymał podziękowanie i pamiątkową statuetkę. Nie zapomniano również o smakowitym wsparciu, które uczestnikom koncertu zapewniły panie z Kasinki Małej – KG Paradne Gosposie. Podziękowania do skupionej wokół szkoły społeczności oraz wszystkich ludzi dobrej woli skierował również Adam Nieckula, tata Julki, (wspierany przez druga swoją córę – Olusię) dla której zorganizowano zbiórkę podczas ubiegłorocznego koncertu. Cieszymy się razem z nim z dobrych wiadomości o stanie zdrowia Julii. Wzruszającą chwilą było uhonorowanie Marii i Piotra Nawarów, rodziców Konrada, Lilią  św. Antoniego, która jest najważniejszym wyróżnieniem przyznawanym przyjaciołom szkoły.

 Jak bardzo Konrad wrył się w pamięć Zagórzan świadczy ciągłe przywoływanie wspólnie spędzonych chwil wypełnionych muzyką. Na finał koncertu jego przyjaciele przygotowali jeden, specjalny utwór. Ulubionym i często wykonywanym przez Konrada był „Sen o Viktorii” grupy Dżem.  Dla wszystkich zgromadzonych na sali to było piękne zakończenie tego muzycznego wieczoru. Cieszymy się, że mieliśmy okazję w nim uczestniczyć!

Cóż dodać? Zagórzańskie Dziedziny łączą! Nie po raz pierwszy to podkreślamy, że łączą nie tylko Beskid Wyspowy i Gorce; łączą przede wszystkim ludzi: kreatorów, artystów, twórców, partnerów, przedsiębiorców, rzemieślników… Jest to też grupa, która ma już wspólne doświadczenia i która potrafi się w ramach potrzeby zorganizować, wspierać w działaniach, pomagać w akcjach i wydarzeniach. Jeśli tylko w jakiś sposób możemy pomóc – jesteśmy! I to jest piękne!

Partnerzy i Kreatorzy Zagórzańskich Dziedzin