z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Zagórzańskie rytmy i smaki

23/08/2022, dodał: Monika Homa czytano: 2598 razy
W niedzielę, 21 sierpnia, na boisku sportowym „Witów” w Mszanie Górnej odbył się IX Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”.

 

 

Gmina Mszana Dolna po raz pierwszy miała przyjemność organizować zagórzańską odsłonę cyklu festiwali, realizowanych w ramach akcji Odkryj Beskid Wyspowy 2022 - znów wędrujemy po "Beskidzkich Wyspach".

Wydarzenie otworzył Wójt Gminy Mszana Dolna, który przywitał zebranych, w szczególności delegacje z gmin partnerskich Lubomierz i Margonin. Wśród artystów występujących na scenie znalazły się zespoły i orkiestry dęte z terenu Gminy Mszana Dolna.

Jako pierwsi wystąpili „Mali Łostowianie”, którzy tańcem i śpiewem wprowadzili gości w wesoły nastrój. Następnie sceną zawładnęła rodzinna kapela „Kościelnioki” z Olszówki, działająca przy Stowarzyszeniu Miłośników Kultury Góralskiej „Pod Cyrlom”. Kapelę tworzy rodzeństwo: Dorota, Marianna, Adrian i Grzegorz Kościelniakowie, od kilku lat współtworzą markę lokalną „Zagórzańskie Dziedziny”. Po występie Dorota Kościelniak poprowadziła warsztaty taneczno-muzyczne „Pieca zadem nie troncojcie”, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. W dalszej części festiwalu na scenę wkroczyli gospodarze – „Dolina Mszanki” z Mszany Górnej, pod przewodnictwem Patryka Grzędziaka. Zespół zaprezentował taniec i śpiew, zarówno w wykonaniu grupy młodzieżowej, jak i dorosłej.

Po części folklorystycznej członkinie Koła Gospodyń Wiejskich „Śwarne Babki” z Łętowego, wystąpiły w zabawnej scence kabaretowej, która została przyjęta z dużym entuzjazmem przez zgromadzoną publiczność.

W dalszej części wydarzenia na scenie wystąpiły wszystkie orkiestry dęte działające na terenie gminy Mszana Dolna. Blok orkiestr rozpoczęła Orkiestra Dęta „Sami Swoi” z Kasinki Małej – Zagródca, pod kierownictwem Krzysztofa Nawary. Zagródczańska orkiestra istnieje od 2007 r., ale początki grupowego muzykowania w przysiółku Kasinki Małej „Zagródce” sięgają lat 80-tych ubiegłego stulecia. Jako drudzy zaprezentowali się muzycy z Kasiny Wielkiej - Orkiestra Dęta „Echo Zagórzan” wraz z kapelmistrzem Adamem Rusnarczykiem. Na tegorocznym Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Limanowej „Echo Zagórzan” zdobyło wyróżnienie. Następnie na scenę wkroczyła tegoroczna Jubilatka - Orkiestra Dęta „Echo Gór” z Kasinki Małej, świętująca 110-lecie istnienia. Kapelmistrzem kasinczańskiej orkiestry jest Wojciech Szczypka. Zespół bierze udział w licznych przeglądach i festiwalach, zdobywając wysokie lokaty. W tym roku zyskali miano najlepszej orkiestry powiatu limanowskiego, a na Małopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych „Echo Trombity” zdobyli wyróżnienie I stopnia w kategorii orkiestr działających przy OSP. Zwieńczeniem Festiwalu był występ Orkiestry Dętej z Mszany Górnej, prowadzonej przez kapelmistrzów - Tomasza Węglarza oraz Michała Myszę. Orkiestra aktywnie reprezentuje region na terenie całego kraju, jak i na arenie międzynarodowej. W tym roku zdobyła 3 miejsce na Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Limanowej, a na Małopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych zdobyła II miejsce w kategorii orkiestr dętych działających przy stowarzyszeniach i domach kultury i drugi rok z rzędu nagrodę specjalną za najlepszą prezentację i grę w marszu. Gospodarze do występu zaprosili wokalistów, zaskoczyli zgromadzoną publiczność rockową aranżacją przeboju grupy AC/DC „You shook me all night long”.

Wydarzenie poprowadził niezawodny konferansjer Stanisław Przybylski. Zebrani goście mogli odwiedzić stoiska marki lokalnej „Zagórzańskie Dziedziny”, przy którym nie zabrakło miodów i produktów pszczelich z zagórzańskich pasiek, rękodzieła lokalnych twórców, serów oraz literatury. Własnoręcznie wykonane prace rękodzielnicze i plastyczne zaprezentowali podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Mszanie Górnej, a kolekcję rzeźb swojego autorstwa przedstawił Maciej Komenza. Podczas festiwalu najmłodsi uczestnicy mogli aktywnie spędzić czas na dmuchańcu oraz biorąc udział w zorganizowanych zabawach i konkursach. Podniebienia zgromadzonych widzów raczyły „Gosposie z Mszany Górnej”, które przygotowały przepyszne ciasta i produkty regionalne, a także strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Mszanie Górnej, którzy serwowali kiełbaski z grilla.

Na zakończenie festiwalu Wójt Gminy Mszana Dolna podsumował wydarzenie, dziękując jednocześnie tym, którzy przyczynili się do jego organizacji, w szczególności druhom z OSP Mszana Górna, na czele z prezesem Michałem Bieńkiem, członkiniom Koła Gospodyń Wiejskich „Gosposie z Mszany Górnej” wraz z prezes Marią Janią, radnym gminy Mszana Dolna: Marii Majdzie i Krzysztofowi Kuczajowi oraz sołtysowi wsi Mszana Górna Stanisławowi Kuczajowi.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu pn. „Małopolska Gościnna”.

Red./Fot. Monika Homa