z ostatniej chwili
Uprzejmie informuję, że od dnia 13 czerwca 2024 roku do dnia 31 sierpnia 2024 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Poświęcono nowy nagrobek ppor. Zbigniewa Kondala

15/02/2022, dodał: Monika Homa czytano: 1838 razy
W niedzielę, 13 lutego br. w Olszówce odbyła się uroczystość związana z oddaniem nowo wybudowanego pomnika na grobie wojennym ppor. Zbigniewa Kondala ps. „Dick”.

Zbigniew Kondal urodził się w 1917 roku. Pochodził z Lwowa. Po ukończeniu szkoły został żołnierzem Wojska Polskiego. Walczył m.in.. w kampanii wrześniowej 1939 r., bronił Warszawy. Od 1943 roku należał do Armii Krajowej. Był oficerem 2 pułku piechoty Legionów AK. W 1944 roku przyjechał do Mszany Dolnej, gdzie dochodził do zdrowia po tym jak został ranny w starciu z Niemcami pod Radkowem we wrześniu 1944 r. W październiku 1944 r. wszedł w skład 6. kompanii II batalionu 1. pułku strzelców podhalańskich AK, został zastępcą dowódcy – ppor. Jana Stachury „Adama”. Został zastrzelony 4 lipca 1945 r. przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Został pochowany na Cmentarzu Parafialnym w Olszówce. Początkowo znany był tylko pod pseudonimem ”Dick”, dzięki badaniom Instytutu Pamięci Narodowej przy współpracy z historykiem Zbigniewem Jaroszem, udało się ustalić jego prawdziwe imię i nazwisko.

Staraniem Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie na jego grobie został postawiony nowy pomnik. Z tej okazji w Kościele Parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela odprawiona została uroczysta msza św. w intencji poległego żołnierza, którą odprawił ks. Proboszcz Jan Kuna. Obecni byli przedstawiciele samorządu– Wójt Gminy Mszana Dolna Bolesław Żaba, radni gminy: Jolanta Mardausz i Piotr Żurek, sołtys wsi Olszówka Andrzej Gackowiec, dyrektorzy gminnych szkół podstawowych – Urszula Rzepka, Agata Jarosz i Zbigniew Jarosz, a także przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej na czele z Naczelnikiem Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Krakowie - dr Maciejem Korkuciem i Głównym Specjalistą do spraw Poszukiwań i Identyfikacji IPN dr Dawidem Golikiem. W uroczystości wziął udział również Marcin Przewoźniak - zastępca Dyrektora Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie. Wartę honorową pełniło Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK.

Całoroczną opiekę nad miejscem pamięci objęli uczniowie ze szkoły podstawowej w Olszówce. Po mszy św., dyrektor Zespołu Szkoły i Przedszkola w Olszówce Urszula Rzepka, odebrała z rąk Macieja Korkucia z IPNu oraz Marcina Przewoźniaka z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, symboliczny akt powierzenia opieki nad nagrobkiem.

Po uroczystości w kościele, zebrani zgromadzili się na cmentarzu parafialnym, gdzie ks. Proboszcz poświęcił nagrobek ppor. Zbigniewa Kondala oraz zostały złożone kwiaty i zapalono znicze. Podziękowano także wszystkim, którzy przez te wszystkie lata sprawowali opiekę nad grobem bohatera, w szczególności rodzinie Państwa Nawarów z Olszówki i ich córki Cecylii Kłos oraz wszystkim, którzy przyczynili się do uhonorowania bohatera.

 

Monika Homa