z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Turyści z najdalszych regionów Polski korzystali z dziedzinnych atrakcji

18/08/2021, dodał: Magda Polańska czytano: 13533 razy
Nie ma złej pogody, jest tylko nieodpowiedni ubiór… Przekonali się o tym uczestnicy edukacyjno – turystycznego pikniku „Niedziela z Gorczańskim Parkiem Narodowym” po raz kolejny zorganizowanego na Polanie Trusiówka w Lubomierzu – Rzekach.
 
Przelotne opady deszczu i nieco burzowa aura nie przeszkodziła ani organizatorom, ani gościom dobrze się bawić. A ci drudzy przybyli w Gorce z Gdańska, Koszalina, Poznania, Wrocławia, Tarnowa, Warszawy, Krakowa, Limanowej i wielu, wielu innych miast Polski i z prawdziwą przyjemnością oraz niekłamanym zachwytem korzystali z wszelkich aktywności oferowanych przez Gorczański Park Narodowy, Grupę Podhalańską GOPR, Nadleśnictwo Limanowa, Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie, Starostwo Powiatowe w Limanowej oraz oczywiście Zagórzańskie Dziedziny. Uczestnicy pikniku ćwiczyli umysł i ciało, rozkoszowali się zagórzańskimi smakami i poznawali nowe ciekawe miejsca w okolicy.
 
Wydaje się, że największą furorę robił Jasiek, zagórzański góral, który jest przewodnikiem po zagórzańskich wyprawach questowych – wspominają kreatorzy marki Zagórzańskie Dziedziny. Po raz kolejny wprowadzaliśmy w tajniki questingu ludzi z całej Polski. Wydaje się, że wyprawy po skarb, które triumfują u Zagórzan, nadal w pozostałych regionach kraju nie są znane. Popularyzujemy więc odkrywanie dziedzictwa miejsca poprzez  przemierzanie nieoznakowanych szlaków, rozwiązywanie zagadek logicznych, historycznych i związanych z regionem, szczególnie jako rodzinną aktywność; zachęcamy do poznawania regionu i nauki poprzez zabawę na świeżym powietrzu. U Zagórzan opłaca się to szczególnie, ponieważ nagradzamy najbardziej wytrwałych odkrywców!
 
Uczestnicy niedzielnego pikniku korzystali z atrakcji dla małych i dużych miłośników przyrody i zagórzańskiej kultury. Zainteresowaniem cieszyły się również gry i zabawy przyrodnicze dla dzieci, warsztaty plastyczne, animacje i zabawy dla najmłodszych oraz gry i zabawy logiczne. Profesjonalni instruktorzy zaprezentowali ofertę zajęć fitness i pilates, pokazali jak poprawnie wykonywać ćwiczenia, konsultowali indywidualne prozdrowotne potrzeby swoich gości. Bardziej odważni wzięli udział w zajęciach fitness oraz  pilates/zdrowy kręgosłup. Obecni i przyszli turyści wiele dowiedzieli się też na temat bezpieczeństwa w górach. Kolejka chętnych ustawiała się do próby sił na ściance wspinaczkowej i przejażdżki konnej.
 
Kolorowe stoisko Zagórzańskich Dziedzin jak zwykle kusiło feerią barw. Skutecznie wabiły tam smakoszy regionalnych smaków miody i produkty pszczele z Pasieki u Woźniaków z Koniny, smaczne przetwory i wyborne ciasta serwowane przez przesympatyczne małżeństwo Stasię i Jasia Blecharczyków z Raby Niżnej, czy pierniczki zdobione w regionalne wzory przez prawdziwą mistrzynię w tej dziedzinie, Małgorzatę Suder. Wytwory rąk Zagórzańskich Pasjonatów Stowarzyszenia  Rękodzielników, cieszące się niesłabnącą popularnością, można było zobaczyć w dłoniach wielu uczestników pikniku. Nowością na imprezie było stoisko z grami logicznymi przygotowane przez regionalistkę, Annę Stożek z Niedźwiedzia, oblegane przez młodszych i starszych turystów oraz zajęcia fitness i pilates zorganizowane przez Studio Ruchu z Mszany Dolnej. Informatory, przewodniki, mapy turystyczne i komplet zagórzańskich questów oraz ulotki Partnerów Zagórzańskich Dziedzin dostępne były w punkcie zorganizowanym wspólnie przez bliźniacze samorządy: Urząd Miasta Mszana Dolna i Urząd Gminy Mszana Dolna. Nad całą polaną unosiły się kolorowe bańki mydlane wypuszczane przez Dorotę Kościelniak ze Stowarzyszenia Miłośników Kultury Góralskiej Pod Cyrlom z Olszówki, w których zanurzały się całe rodziny.
 
Trzeba podkreślić, że stoisko Zagórzańskich Dziedzin nie wyglądałoby tak pięknie gdyby nie nieoceniona pomoc całej rodziny Kościelniaków z Olszówki. To właśnie prowadzona przez nich firma FHUP Arbor Kościelniak Adrian dostarczyła nam palety, a ogromne namioty wypożyczyło ich Stowarzyszenie Pod Cyrlom. Pomieścili się pod nimi spokojnie w czasie deszczu i organizatorzy i uczestnicy imprezy z powodzeniem kontynuując podróż po Zagórzańskich Dziedzinach – podkreślają kreatorzy marki lokalnej. Co tu dużo mówić, sami zobaczcie wszystko w naszej fotorelacji. Zapraszamy!

Magda Polańska
fot. Agnieszka Józefiak – Lewandowska, Monika Kościelniak, Magda Polańska