z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


V Festiwal Biegów Górskich GORCE ULTRA-TRAIL

13/08/2020, dodał: Magda Polańska czytano: 3151 razy
Gorce Ultra-Trail: “Tu każdy znajdzie coś dla siebie!”

Międzynarodowy Festiwal Biegów Górskich Gorce Ultra-Trail 2020 (w skrócie GUT), odbył się w dniach 1-2.08.2020 r. Bazą wydarzenia była Ochotnica Dolna, gdzie znajdowało się biuro zawodów oraz start i meta prawie wszystkich dystansów. Ważnym punktem na trasie biegu była również tzw. Trusiówka w Lubomierzu – Rzekach (Gmina Mszana Dolna), gdzie zlokalizowany był główny punkt żywieniowy tras 102 km i 84 km oraz przepak.

 

Na biegaczy czekało 5 tras o zróżnicowanej długości i trudności. W sobotę, 1 sierpnia, wystartowały trzy dystanse ultra: GUT 102, GUT 84 i GUT 48, a w niedzielę odbyły się wyścigi na krótszych trasach:  GUT 20 “Ochotnica Challenge” i GUT 12. Trasy biegów prowadziły przez powiaty nowotarski i limanowski, przecinając sześć gmin (Ochotnica Dolna, Nowy Targ, Mszana Dolna, Dobra, Niedźwiedź, Kamienica) i trzy nadleśnictwa (Krościenko, Nowy Targ, Limanowa), zaś trasa koronnego dystansu GUT 102 przebiegała częściowo przez Gorczański Park Narodowy.

 

Koła Gospodyń z Gminy Mszana Dolna, OSP z Tylmanowej, kapela z Krościenka i wolontariusze z całego Polski

Z roku na rok GUT coraz mocniej osadza się w kalendarzu zarówno biegaczy jak i mieszkańców regionu, rośnie też bezpośrednio zaangażowanie w imprezę gmin, przez które przebiegają trasy biegu.

Stałą atrakcją biegu Gorce Ultra-Trail są wyjątkowe punkty żywieniowe z regionalnymi przepysznymi  potrawami od kół gospodyń wiejskich, co jest ewenementem na imprezach sportowych. Na punkcie w Rzekach czekały na biegaczy Gosposie z Mszany Górnej z wyśmienitą zupą i podpłomykami, finansowanymi przez Partnera GUT, gminę Mszana Dolna. Towarzyszyły im Paradne Gosposie z Kasinki Małej, kolejny już raz zachwycające ultrasów przepysznymi pastami i domowym chlebem. W Szczawie dzięki współpracy z gminą Kamienica swojski krupnik przygotowały panie z KGW Zasadne. Swój debiut na biegu miało też Koło Gospodyń Wiejskich z Ochotnicy Górnej, które na punkcie w Jaszcze rozsmakowało biegaczy w pomidorowej, świeżo kiszonych ogórkach i dżemie z rabarbaru. To właśnie dla tych smaków część biegaczy wraca regularnie na gorczańskie szlaki!

Tradycją GUT jest również bogata oprawa muzyczna. W sobotę na starcie biegnących odprowadziły skrzypce Wstonzecek z Ochotnicy Dolnej, a na Gorcu przywitały ich mocne głosy Ochotnickich Belkotów. Dzięki wsparciu gminy Krościenko nad Dunajcem o świcie na Lubaniu zagrała w licznym składzie Kapela Jaśka Kubika. Niedziela należała do Ochotnickich Belkotów, którzy napisali hymn z życzeniami specjalnie dla biegaczy przybywających w Gorce.

Warto wspomnieć, że o bezpieczeństwo biegaczy dbali strażacy z jednostek OSP Szczawa, Lubomierz, Obidowa i Krościenko, a trasy w górach zabezpieczał GOPR Grupa Podhalańska.

 

Puchar Gorca, mocna stawka i stali bywalcy

Biegi górskie to jedna z nielicznych dyscyplin sportu, w których na starcie stają zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści, nadający tempo na trasach. Na V edycję GUT zawitało wiele mocnych nazwisk biegaczy z całej Polski, na starcie stanęli m.in. Bartosz Gorczyca (Mistrz Polski), Rafał Kot, Dominika Stelmach (v-ce Mistrzyni Świata), Katarzyna Winiarska, Jarosław Gonczarenko, Wojciech Kopeć, Dariusz Marek i Artur Baran. Mocna rywalizacja sprawiła, że padło kilka rekordów tras oraz - co najważniejsze - po trzech latach prób został zdobyty Puchar Gorca. Zdobywcą Pucharu został Bartosz Gorczyca, który z czasem 9 godzin i 50 min zszedł jako pierwszy biegacz w historii GUT poniżej wyznaczonej granicy 10 godzin na trasie 100 km.

 

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim mieszkańcom oraz władzom gmin Ochotnica Dolna, Mszana Dolna, Krościenko nad Dunajcem i Kamienica za wsparcie w organizacji wydarzenia!

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli:

  • Andrzej Gut-Mostowy, Poseł na Sejm RP, Wiceminister w Ministerstwie Rozwoju odpowiedzialny za turystykę, pełnomocnik premiera ds. promocji polskiej marki
  • Polska Organizacja Turystyczna

Współorganizacja, gospodarz:

gmina Ochotnica Dolna, wójt Tadeusz Królczyk

Partnerzy instytucjonalni:

  • gmina Krościenko n. Dunajcem, gmina Mszana Dolna, gmina Kamienica
  • Gorczański Park Narodowy, Lasy Państwowe, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - Grupa Podhalańska oraz OSP Krościenko, Lubomierz, Obidowa, Szczawa

Partnerzy:

Garmin Polska, Browar Podgórz, INOV-8, Starck’s Polska

Primavika, Vitella, Vitamizu, Nutrend, Sulphur Busko-Zdrój, Restauracja OCH

Organizator:  Fundacja Run Vegan, www.gorceultratrail.pl

Violetta Domaradzka