z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Monografia Sebastiana Flizaka powalczy o nagrodę w prestiżowym konkursie

10/07/2020, dodał: Magda Polańska czytano: 3102 razy
Książka Katarzyny Ceklarz "Sebastian Flizak (1881-1972) - etnograf na tle swojej epoki", której promocja odbyła się w Mszanie Dolnej 16 grudnia 2019 roku, zakwalifikowana została do konkursu "Książka Górska Roku 2020" w ramach 25 festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku - Zdroju.

W 2020 roku do Konkursu zakwalifikowano 47 książek (lista publikacji poniżej), które oceniać będzie Jury w składzie: prof. Ewa GRZĘDA - przewodnicząca, prof. Jacek KOLBUSZEWSKI, Zbigniew PIOTROWICZ, Filip SPRINGER, Michał NOGAŚ i Paweł DROZD.

EWA GRZĘDA - historyk literatury, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, kieruje Pracownią Badań Humanistycznych nad Problematyką Górską w Instytucie Filologii Polskiej UWr. Autorka ponad 100 rozpraw i artykułów naukowych oraz dwóch monografii poświęconych literaturze i kulturze. Redaguje rocznik „Góry-Literatura-Kultura“. Organizuje międzynarodowe interdyscyplinarne konferencje dotyczące tematyki górskiej. Jest członkiem Rady Naukowej „Wierchów” i Fundacji im. Z. i W. Paryskich.

JACEK KOLBUSZEWSKI - historyk literatury, emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Wrocławskiego. Laureat Literackiej Nagrody Zakopanego 2017 za książkę Literatura i Tatry. Studia i szkice. Autor wielu książek o tematyce górskiej: np. Skarby króla Gregoriusa. O poszukiwaniu skarbów w XVII i XVIII wieku; Tatry w literaturze polskiej; Krajobraz i kultura. Sudety w literaturze i kulturze polskiej oraz antologii literatury górskiej: m.in. Czarny szczyt. Proza taternicka lat 1904-1939.

ZBIGNIEW PIOTROWICZ - Honorowy Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Festiwalu. Pomysłodawca i pierwszy Dyrektor naszej imprezy w latach 1995-2005. Emigrant wewnętrzny – zauroczony ideą hippisów i zniechęcony brakiem perspektyw na normalne życie w socjalistycznej ojczyźnie – na wieś koło Lądka - Zdroju trafił z Poznania w końcówce lat 80. Pasł owce, rżnął drewno i wspinał się, w końcu został instruktorem wspinaczki PZA. Z jego inicjatywy zostały obite drogi wspinaczkowe na Skałach Lądeckich, razem z Jerzym Bieleckim wydał po nich przewodnik wspinaczkowy.
W 1995 roku wymyślił I Przegląd Filmów Górskich i Turystycznych. Od następnego roku, już jako Dyrektor Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku - Zdroju organizował kolejne Przeglądy Filmów Górskich – przez długi czas jedyne tego typu imprezy w Polsce.
W latach był Redaktorem Naczelnym „Taternika” – najstarszego periodyku górskiego. Autor kilku książek (w tym „Moje Pagóry”).

FILIP SPRINGER - pisarz i fotograf. Autor wielu cykli reporterskich oraz książek, m.in. „Miedzianka. Historia znikania”, „Wanna z kolumnadą”, „13 pięter”, „Miasto Archipelag”, „Źle urodzone”. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury, Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego i Miasta Stołecznego Warszawy. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w Polsce. Jego książki tłumaczone są na angielski, niemiecki, rosyjski, czeski i węgierski, w przygotowaniu jest także tłumaczenie na chiński. Współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie, współtwórca festiwalu literackiego Miedzianka Fest.
W sierpniu 2019 r. ukazała się jego najnowsza książka „Dwunaste. Nie myśl, że uciekniesz”.

MICHAŁ NOGAŚ - dziennikarz radiowy i prasowy. W latach 2000-2016 związany z Programem III Polskiego Radia od 2000 do 2016 roku, obecnie z "Gazetą Wyborczą" i "Książkami. Magazynem do Czytania". W 2009 roku wybrany członkiem Grupy ds. Kultury, powołanej przez Europejską Unię Nadawców, w 2012 roku uhonorowany PIK-owym Laurem za promowanie książek i czytelnictwa. Za zasługi dla kultury w roku 2015 otrzymał doroczną nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zasiada w jury między innymi Nagrody Conrada oraz "Juliusza", nagrody dla najlepszej biografii napisanej w Polsce. Rozmawia z pisarzami w Polsce i na świecie. Jest gospodarzem "Radia Książki" oraz "8:10. Podcastu Gazety Wyborczej". Od czerwca 2020 roku współpracuje z Radiem Nowy Świat stworzonym przez byłych dziennikarzy Programu III.

PAWEŁ DROZD - dziennikarz, reporter oraz autor podcastu „Brzmienie Świata z lotu Drozda”. Specjalizuje się w tematyce międzynarodowej i społeczno-kulturalnej. Jako wieloletni dziennikarz „Trójki” nadawał m.in. z Haiti, Indii, Finlandii, Sri Lanki, Bhutanu, Papui-Nowej Gwinei i Antarktydy. Współscenarzysta serii programów dokumentalnych, które przypominały najlepsze polskie filmy podróżnicze i wyprawowe, m.in. Tony'ego Halika. Trzykrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii reportaż radiowy. Laureat nagrody głównej World Mediatravel Awards 2017.

Wynikiem obrad komisji konkursowej będą nagrody: Grand Prix za najlepszą książkę, a także wygrane w poszczególnych kategoriach: literatura wspinaczkowa; literatura górsko - podróżnicza, reportaż; literatura tatrzańska; biografia górska; górska fikcja literacka i poezja; przewodniki i poradniki (nagroda im. Janusza Kurczaba); albumy fotograficzne oraz książki dla dzieci.

W ramach konkursu przyznana zostanie również Nagroda Publiczności – to głosowanie odbędzie się podczas festiwalu. Do 14 września 2020 roku organizatorzy ogłoszą listę nominowanych książek.

Gale Finałową Konkursu przewidziano na 18 września b.r. (piątek) podczas 25. już Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku - Zdroju i Festiwalu Literatury Górskiej.

 

Lista książek zakwalifikowanych do Konkursu "Książka Górska Roku 2020":

1. Bown Stephen R., Wyspa niebieskich lisów. Legendarna wyprawa Beringa, Wydawnictwo Poznańskie

2. Caldwell Tommy, Presja, Wydawnictwo Stapis

3. Ceklarz Katarzyna, Sebastian Flizak (1881-1972) – etnograf na tle swojej epoki, Katarzyna Ceklarz

4. Ceklarz Katarzyna, Wicher Regina, Widok z okna, Babiogórskie Centrum Kultury

5. Cichy Leszek, Trybalski Piotr, Gdyby to nie był Everest…, Wydawnictwo Literackie

6. Fronia Rafał, Brama Sudetów Środkowych (Kraina zaklęta w szczególe), Wydawnictwo Turystyczne PLAN

7. Fulińska Agnieszka, Klęczar Aleksandra, „Śpiący rycerze”, II tom serii Dzieci Dwóch Światów, Wydawnictwo Galeria Książki

8. Fusek Wojtek, Porębski Jerzy, Lekarze w górach. Bohaterowie drugiego planu, Wydawnictwo Agora

9. Gawlik Grzegorz, Projekt 100 wulkanów. Przewodnik trekkingowy TOP 15, Wydawnictwo Bezdroża (grupa Helion SA)

10. Goj Wojciech, Zakręć w Tatry! Szlak wokół Tatr i inne trasy na Podtatrzu, Wydawca: Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej TATRY z o.o.

11. Gorączko Gabriela, Bieszczady. Atlas turystyczny, Wydawnictwo SBM Sp. z o.o.

12. Hercog Piotr, Antczak Jacek, Piotr Hercog. Ultrabiografia, Wydawnictwo SQN

13. Hübner-Wojciechowska Joanna, Sztuka Skalnego Podhala. Przewodnik dla kolekcjonerów, Wydawnictwo ARKADY Sp. z o.o.

14. Isserman Maurice, Stewart Weaver, Upadek olbrzymów. Historia wspinaczek himalajskich od epoki imperiów do epoki skrajności, Grupa Wydawnicza Dariusz Marszałek

15. Jagiełło Michał, Piarżysko. Tatry i Zakopane w reportażach prasowych przełomu XIX i XX wieku, Wydawnictwo Iskry

16. Jaroń Dariusz, Skoczkowie. Przerwany lot, Wydawnictwo Marginesy

17. Jędrzejewski Dariusz, Góry Polski. 60 najpiękniejszych szlaków na weekend, Wydawnictwo Bezdroża (grupa Helion SA)

18. Kiełkowski Jan, Zdobycie Tatr. Lata 1926-1945, Wydawnictwo Stapis

19. Kochańczyk Michał, Jedno lato w Himalajach, Wydawnictwo Bernardinum

20. Kortko Dariusz, Pietraszewski Marcin, Wielicki. Piekło mnie nie chciało, Wydawnictwo Agora

21. Kryża Pola, Woźniczka Dariusz, Najpiękniejsze ferraty. Jezioro Garda, Wydawnictwo Bezdroża (grupa Helion SA)

22. Kukuczka Jerzy, Zioło Katarzyna, Królowa Lhotse ’89, Fundacja Wielki Człowiek

23. Kurek Małgorzata, Kurek Sebastian, Małgosia na 8a. Poradnik wspinaczki sportowej, Wydawnictwo Bezdroża (grupa Helion SA)

24. Lisak Agnieszka, Sielankowanie pod Tatrami. Życie codzienne i niecodzienne Zakopanego w XIX wieku, Wydawnictwo Czarne

25. Lugen Alice, Tragedia na przełęczy Diatłowa. Historia bez końca, Wydawnictwo Czarne

26. Macfarlane Robert, Podziemia. W głąb czasu, Wydawnictwo Poznańskie

27. Marcisz Andrzej, Wielka Korona Tatr. Przewodnik wspinaczkowy, Wydawnictwo Bezdroża (grupa Helion SA)

28. Nizinkiewicz Katarzyna, Dzikość, Kontynenty/Fedor Dariusz

29. Ochał Artur, Tajemnice Strażnicy WOP w Konarach (1945 – 1947). Szabrownictwo, dezercje, morderstwa, Instytut Pamięci Narodowej

30. Piętak Elżbieta, Piętak Dariusz, Lhotse’89. Ostatnia wyprawa Jerzego Kukuczki, Burda Media Polska Sp. z o.o.

31. Pietrowicz Maciej, Śladami uczestników pierwszej jeleniogórskiej wyprawy w Himalaje Annapurna South 1979, Maciej Pietrowicz

32. Piotrowski Tadeusz, Trolltindene 1972, 1974, 1977, Danuta Piotrowska

33. Pleskot Patryk, Góry i teczki: opowieść człowieka umiarkowanego. Biografia mówiona Andrzeja Paczkowskiego, Instytut Pamięci Narodowej

34. Potyra Anna, Zuzia na nartach, Księgarnia Wydawnictwo Skrzat/Stanisław Porębski

35. Raulin Miłka, Siła marzeń, czyli jak zdobyłam Everest, Wydawnictwo Bezdroża (grupa Helion SA)

36. Revol Elisabeth, Patriarca Éliane, Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat, Wydawnictwo Agora

37. Robiński Adam, Kiczery. Podróż przez Bieszczady, Wydawnictwo Czarne

38. Rokosz Mieczysław, Na graniach i w dolinach, Wydawnictwo Górskie/Anna Martynowicz

39. Sangma Francis, Feng Lisk, Everest, Wydawnictwo Adamada

40. Simmons Dan, Abominacja, Wydawnictwo Vesper

41. Strzeżysz Piotr, Zaistnienia, Wydawnictwo Bezdroża (grupa Helion SA)

42. Synnott Mark, Niewiarygodna wspinaczka. Alex Honnold, El Capitan i Free Solo, Wydawnictwo Dolnośląskie

43. Taylor Daniel C., Yeti. Jak poszukiwania legendarnego człowieka śniegu uratowały Himalaje, Wydawnictwo Poznańskie

44. Wawrzyńczak Marcin, Podróżnicy w Górach Olbrzymich. Antologia tekstów źródłowych, Wydawnictwo Wielka Izera/Marcin Wawrzyńczak

45. Witkowska Monika, Manaslu. Góra Ducha, Góra kobiet, Wydawnictwo Bezdroża (grupa Helion SA)

46. Woch Marlena, Woch Mariusz, Beskidy z dzieckiem, Wydawnictwo Pascal

47. Zygmańska Barbara, Tatry Polskie. Atlas turystyczny, Wydawnictwo SBM Sp. z o.o.

Źródło: Materiały prasowe organizatora konkursu
fot. Piotr Kuczaj