z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Kasina Wielka zamieniła się w plan filmowy

05/09/2018, dodał: Magda Polańska czytano: 5114 razy
Stacja PKP w Kasinie Wielkiej nie po raz pierwszy stała się planem filmowym. Tym razem do realizacji narodowego filmu fabularnego „Piłsudski” wybrał ją Michał Rosa, reżyser, który napisał również scenariusz do filmu. Zdjęcia nagrywane były tutaj od 4 do 6 września br.

Akcja filmu rozgrywa się w latach 1900 – 1918. Zdjęcia do filmu realizowane są i będą w różnych miejscach kraju w okresie od 9 sierpnia do 9 października 2018 roku. Walory inscenizacyjne oraz bliskość Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce zdecydowały o wyborze okolic stacji PKP w Kasinie Wielkiej na scenerię  brawurowego napadu Piłsudskiego i jego kompanów na rosyjski pociąg przewożący pieniądze w 1908 roku. To właśnie w Kasinie Wielkiej na potrzeby produkcji zbudowany został fragment stacji kolejowej – Bezdany.

Pod koniec 2019 roku zobaczymy film poświęcony fragmentowi życia Józefa Piłsudskiego - postaci ważnej dla każdego patrioty. Reżyser Michał Rosa postanowił stworzyć historię pełną akcji, która ukazuje losy Piłsudskiego przed objęciem funkcji marszałka Polski. Akcja filmu rozpoczyna się w roku 1901 w szpitalu psychiatrycznym, którego więźniem politycznym był Piłsudski. Fabuła zacznie się od akcji, w której niepodległościowcy odbijają działacza z niewoli. Dzięki temu główny bohater może ponownie spotkać się z żoną  i włączyć się w walkę z okupantem. Kolejne burzliwe lata naznaczone będą rewolucyjnymi wydarzeniami, przemocą i zdradą. Piłsudski musi manewrować na grząskim gruncie – między zachowawczą biernością Polskiej Partii Socjalistycznej a agresją wobec zaborców, skutkującą odwetem. Zbliża się rok 1914, a wraz z nim szansa na niepodległą Polskę… Widzowie będą świadkami wydarzeń z najbardziej burzliwego okresu w życiu Piłsudskiego.

„Piłsudski” to przede wszystkim opowieść o człowieku – skomplikowanym, natchnionym, upartym. O jego życiowych wyborach – nie zawsze właściwych, o desperackiej potrzebie działania, o podróży ze szczytu w przepaść – pozornie bez możliwości powrotu – informuje reżyser filmowej biografii Józefa Piłsudskiego.  Będzie to film pełen zwrotów akcji, z wyrazistym, idącym krok przed wszystkimi bohaterem. Mam nadzieję, że „Piłsudski” stanie się przyczynkiem do refleksji nad trudem odzyskiwania niepodległości. Trudem. Oto wobec wielkich graczy w Europie, sił jawnych i ukrytych, opcji internacjonalistycznych z jednej strony i ugodowych z drugiej, w 1918 zdarzyło się coś, co nie miało prawa się wydarzyć. Dzięki człowiekowi, który w swojej walce o niepodległość bywał bardzo samotny i zapłacił za nią wysoką cenę – dodaje Michał Rosa.

Na ekranach zobaczyć będzie można plejadę gwiazd. W tytułowego Piłsudskiego wcieli się Borys Szyc; jego pierwszą żonę, Marię, zagra Magdalena Boczarska. Na ekranie pojawią się również: Jan Marczewski (jako Walery), Marcin Hycnar (jako Witold Jodko-Narkiewicz), Józef Pawłowski (Aleksander Sulkiewicz), Tomasz Schuchardt (Aleksander Prystor) i Maria Dębska (Aleksandra Szczerbińska).

Produkcją filmu zajmuje się Studio Filmowe „Kadr” Film Production. Jego premiera przewidziana jest na listopad 2019 roku.


Źródło: materiały prasowe
fot. FB Kasina Ski, arch. Urzędu Gminy Mszana Dolna