z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Rok dla Niepodległej

27/06/2018, dodał: Magda Polańska czytano: 3956 razy
Rok 2018 to setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Szkoła Podstawowa nr 1 w Mszanie Górnej podejmuje wiele inicjatyw dla uczczenia tego niezwykłego jubileuszu.

Klasy IV - VII wraz z opiekunami: Anna Godawską, Anną Juzuń, Anitą Ziemianin i  Leszkiem Kamińskim uczestniczyły w wycieczce do Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Ośrodek ten znajduje się w murach dawnego więzienia - jednego z najstarszych w Polsce - pamiętającego czasy powstania listopadowego. Jego krwawe i długie dzieje obejmują rządy dwóch zaborców, I i II wojnę światową, okupację hitlerowską i sowiecką. Obecnie miejsce to służy przede wszystkim młodzieży.

Uczniowie tej placówki brali udział w warsztatach pt. "Polskie drogi do niepodległości".
Podzielono nas na grupy – informują uczestnicy spotkania. Pierwsza została skierowana na zwiedzanie więzienia, w którym za czasów wojny byli przetrzymywani, torturowani oraz zabijani polscy żołnierze. Druga grupa odbyła zajęcia, w trakcie których wykonywano plakaty z informacjami na temat takich postaci jak: Stanisław Staszic, Tadeusz Kościuszko, Stefan Żeromski i Józef Piłsudski. Później grupy wymieniły się zadaniami. W przestronnych salach PMPiO Zagórzanie podziwiali multimedialną wystawę prezentującą dokonania naszych przodków, historię miasta i regionu od powstania kościuszkowskiego po okres PRL. Oświetlenie i scenografia oddawały klimat czasów przeszłych, ułatwiały spotkanie z historią, pomagały ją zinterpretować i zrozumieć. Podczas zwiedzania mieliśmy do dyspozycji dokumenty historyczne lub ich repliki. Na ekranach LED i monitorach wyświetlane były prezentacje oraz filmy dotyczące wydarzeń historycznych i osób zasłużonych w historii Polski.

To była szczególna lekcja historii, która zapadła głęboko w umysłach i serach młodzieży, rozbudowując w nich świadomość patriotyczną i obywatelską.

Anna Juzuń