Zaprośmy pszczoły do swojego ogrodu
Warto sadzić rośliny miododajne – dlaczego?
Rola pszczół w ogrodzie jest nieoceniona - zapylają one kwiaty ozdobne oraz wiele roślin uprawnych. By pszczoły zawitały do naszego ogrodu, muszą mieć pod dostatkiem pożywienia. Zachęcamy mieszkańców gminy Mszana Dolna do sadzenia roślin miododajnych - lubianych przez pszczoły, aby zapewnić im dobre warunki życia. Bez pszczół nasz świat byłby ubogi, smutny, pozbawiony kolorów i smaków.
Pszczoły dostarczają miodu, ale też zapylają nasze uprawy. Niestety brakuje im miejsc, gdzie mogłyby bezpiecznie żyć, rozmnażać się i zdobywać pokarm. Możemy im pomóc. Przyłączmy się do programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” i załóżmy w ogrodzie lub na balkonie Miejsce Przyjazne Pszczołom! Zaprośmy je do ogrodu. Posadźmy ich ulubione rośliny produkujące nektar, pyłek czy spadź. Z tych zbiorów powstanie miód. Poniżej zamieszczamy aranżacje ogrodu i balkonu przyjaznego pszczołom, zanim zakupimy rośliny sprawdźmy czy są to rośliny miododajne, nie wprowadzajmy do ogrodu czy na balkony rośliny obce.
Róże
Kwiaty te: zarówno małe, jak i duże, pnące i płożące, wabią pszczoły zapachem, a także wytwarzają dużo pyłku. Wybierając róże do ogrodu, poszukajmy specjalnie przygotowanych przez hodowców miododajnych serii, atrakcyjnych dla owadów. Aby róże obficie kwitły i dokarmiały pszczoły, potrzebują dużo słońca i żyznej ziemi.
Cynie
Kwiaty, nazywane też jakobinkami, uwielbiają słońce. Nie są odporne na mróz: ich sadzonki wsadzamy do ziemi od połowy maja, gdy minie ryzyko przymrozków. Kwitną do późnej jesieni. Odmiany cynii różnią się nie tylko barwami, ale też wielkością (mają od 20 do 100 cm wysokości). Wyższe możemy posadzić na rabatach, a niższe odmiany także na balkonie.
Wiciokrzew
To atrakcyjne pnącze chętnie wspina się po ścianach, pergolach lub pniach starych drzew. Jego kwiaty mają słodki, delikatny i przyciągający pszczoły zapach, a poza tym wytwarzają dużo nektaru i pyłku. Aby obficie kwitły, posadźmy je w miejscu półcienistym, w żyznym podłożu. Pilnujmy, by było ono stale wilgotne.
Budleja
Budleja Dawida nazywana jest też omżynem. Jej kwiaty mają bardzo przyjemny zapach, który wabi pszczoły i motyle. Krzew ten lubi ciepło i w chłodniejszych regionach kraju może przemarzać. Najlepiej rośnie w miejscach zacisznych, słonecznych, w podłożu żyznym i przepuszczalnym. Latem pamiętajmy o regularnym podlewaniu.
Heliotrop
Urodą i zapachem jego kwiatów możemy cieszyć się całe lato. Najlepiej czuje się w słońcu i w żyznej ziemi. Od wiosny do końca lata nawozimy go co dwa tygodnie. Heliotrop źle znosi suszę: podczas upału codziennie obficie go podlewajmy. Możemy go przechować, jeśli późną jesienią przeniesiemy doniczki do pomieszczenia o temperaturze ok. 12°C.
Jak nawozić?
Ogród bezpieczny dla pszczół to ogród bez chemii. Dlatego do nawożenia i ochrony roślin sprawdzą się tzw. gnojówki z ziół (np. ze skrzypu polnego, pokrzywy, mniszka lekarskiego). Gnojówkę zrobimy, wrzucając do 5 l wody ok. 0,5 kg posiekanych ziół. Odstawiamy je na 2 tygodnie, co kilka dni mieszamy. Później przecedzamy, rozcieńczamy z wodą w stos. 1:3 i podlewamy rośliny.
Domek dla pszczół
Gotowe domki dla dzikich pszczół można kupić w sklepie lub zrobić samemu. Możemy zbudować kilkupiętrową rezydencję, mały domek lub po prostu powiesić w ustronnym miejscu pęk trzcinowych rurek. Do budowy domku przydadzą się naturalne materiały, np. drewniane klocki z nawierconymi korytarzami albo pocięte trzcinowe łodygi z naturalnymi otworami. Powinny one mieć od 3 do 6 mm średnicy i ok. 10 cm głębokości. Z jednej strony muszą być zamknięte. Do pomalowania domku użyjmy naturalnych preparatów. Ustawmy go w osłoniętym przed deszczem miejscu. Wlot do domku skierujmy na południe, aby był dobrze nasłoneczniony.
Małgorzata Leśniak
Jak dbać o rośliny na balkonie?
Jak założyć Miejsce Przyjazne Pszczołom?
Kiedy kwitną rośliny przyjazne pszczołom?
Źródło:
http://www.styl.pl/dom/news-rosliny-miododajne,nId,2389727
http://www.pomagamypszczolom.pl/glowna