z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – dlaczego 1 marca?

01/03/2018, dodał: Magda Polańska czytano: 10776 razy
Mimo że ustawa, w której uchwalono obchodzony dzisiaj Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, nie precyzuje dlaczego data tego święta jest ustalona na 1 marca, to jednak sprawa wydaje się być oczywista

– tego dnia w 1951 r. w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. W całej Polsce organizowane są w tym dniu uroczystości upamiętniające powojenne podziemie antykomunistyczne.

Łukasz Ciepliński, Mieczysław Kawalec, Józef Batory, Adam Lazarowicz, Franciszek Błażej, Karol Chmiel, Józef Rzepka – po rozbiciu III Komendy WiN-u to właśnie oni powołali w styczniu 1947 r. kontynuację największej organizacji podziemnej. Zajęli się działalnością wywiadowczą i propagandową. Wszyscy zostali aresztowani przez UB i poddani brutalnemu śledztwu, o którym mówił podczas rozprawy Łukasz Ciepliński: „W czasie śledztwa leżałem skatowany w kałuży własnej krwi. Mój stan psychiczny był w tych warunkach taki, że nie mogłem sobie zdawać sprawy z tego, co pisał oficer śledczy”. Przez komunistyczny sąd zostali skazani na karę śmierci. Wyrok wykonano tzw. metodą katyńską, czyli strzałem w potylicę, 1 marca 1951 r.

Więcej o ppłk. Łukaszu Cieplińskim można przeczytać tutaj http://www.pch24.pl/plk--lukasz-cieplinski---niezlomny-bohater,21401,i.html.

Urząd Bezpieczeństwa od 1948 r. kontynuował działalność WiN poprzez zorganizowany przez siebie V Zarząd Główny Zrzeszenia WiN. W ten sposób wyłapywali resztki konspiracji polskiej.

Projekt upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych wypłynął z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Po jego śmierci projekt podtrzymał Bronisław Komorowski. 2 lutego 2011 r. odbyło się głosowanie w sprawie ogłoszenia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Za przyjęciem ustawy głosowało 406 posłów. Trzech się wstrzymało od głosu, natomiast ośmiu było przeciw uczczeniu żołnierzy podziemia niepodległościowego. Przypomnijmy, że byli to: z Platformy Obywatelskiej Jerzy Fedorowicz, Leszek Korzeniowski, Alicja Olechowska, Jan Rzymełka, Jadwiga Zakrzewska; z Sojuszu Lewicy Demokratycznej Artur Ostrowski; natomiast spośród posłów niezrzeszonych Andrzej Celiński i Kazimierz Kutz. Ostatni z nich reżyserował w 1975 r. film „Znikąd donikąd”, który stanowił paszkwil na Żołnierzy Wyklętych działających na terenie Żywiecczyzny.

Źródło: www.pch24.pl
fot. IPN

 

Zapraszamy na powiatowe obchody Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”