z ostatniej chwili
Uprzejmie informuję, że od dnia 13 czerwca 2024 roku do dnia 31 sierpnia 2024 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


"Leśny kapelan" z patentem oficerskim od szefa MON

15/11/2016, dodał: Magda Polańska czytano: 4436 razy
Decyzją prezydenta Andrzeja Dudy, 132 księży służących niegdyś w kleryckich jednostkach Ludowego Wojska Polskiego, zostało mianowanych na stopień podporucznika. Jednym z nich duszpasterz Młodzieżowego Ośrodka Rekolekcyjnego na Śnieżnicy, ks. Jan Zając.
Sobotnia uroczystość w żoliborskim kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie rozpoczęła msza święta koncelebrowana m.in. przez biskupa polowego Wojska Polskiego, Józefa Guzdka. Po zakończeniu Eucharystii odczytano postanowienie prezydenta Andrzeja Dudy o mianowaniu księży-alumnów na pierwszy stopień oficerski. - Dzięki waszej pracy w olbrzymim stopniu naród polski się odradza, naród polski powraca do swojej wiary, swojej tradycji i swojej misji, której byliście w tak trudnych, tak dramatycznych okolicznościach wierni bardziej niż ktokolwiek inny - powiedział minister obrony Antoni Macierewicz po wręczeniu patentów oficerskich. 
 
Wydarzenie odbyło się w kościele, w którym swoją kapłańską posługę pełnił ks. Jerzy Popiełuszko, dziś błogosławiony kapłan-męczennik i alumn-żołnierz jednostki specjalnej w Bartoszycach, tej samej do której został wcielony kleryk Jan Zając, dziś duszpasterz Młodzieżowego Ośrodka Rekolekcyjnego na Śnieżnicy. 
 
W roku 1966, w połowie drogi ku kapłaństwu, losy późniejszego kapelana Solidarności i kapłana-męczennika Jerzego Popiełuszko, splotły się w przedziwny sposób z losami młodego górala ze Rdzawki, tak samo, jak alumn Jerzy, wcielonego do kleryckiej jednostki w Bartoszycach. Na dwa lata obaj, podobnie jak setki polskich kleryków, zmuszeni zostali do zamiany sutanny na żołnierski mundur. 
 
Kleryk Jan Zając wrócił po dwóch latach do krakowskiego seminarium i w maju 1971 roku z rąk abp. Karola Wojtyły przyjął kapłańskie święcenia. Jako wikary pracował w Poroninie, Drogini, na krakowskiej Krowodrzy w tworzącej się dopiero parafii św. Jadwigi Królowej, Jawiszowicach-Brzeszczach. W latach 1994-97 podjął misjonarską posługę w okolicach Samboru (diec. lwowska) na Ukrainie, a w czasie wojny na Bałkanach opiekował się uchodźcami przybyłymi do Polski. Był też kwestorem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. 
 
Od roku 1997, nieprzerwanie do dziś, ks. Jan Zając mieszka u podnóża Śnieżnicy. Odbudował i przywrócił pierwotny charakter tego zakątka wszystkim, którzy w ciszy, z dala od miejskiego zgiełku szukają wytchnienia dla duszy i ciała. 
 
Po wręczeniu patentów minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, wraz z delegacją kapłanów, złożył kwiaty przed grobem błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.
 
Źródło: www.mon.gov.pl, www.limanowa.in