z ostatniej chwili
Uprzejmie informuję, że od dnia 13 czerwca 2024 roku do dnia 31 sierpnia 2024 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Finalistki z Glisnego

22/06/2016, dodał: Magda Polańska czytano: 3264 razy
Uczennice klasy VI Szkoły Podstawowej w Glisnem, Patrycja Michorczyk i Anna Sater, zostały finalistkami małopolskiego konkursu „Opowiem Ci o Małopolsce – moim miejscu na ziemi mojej małej ojczyźnie”

organizowanym przez Kuratorium Oświaty oraz Muzeum Archeologiczne w Krakowie w ramach Małopolskiego Programu Edukacji Patriotycznej i Obywatelskiej.

Pod kierunkiem nauczycielki, Zofii Kościelniak, dziewczynki przygotowały specjalne wydanie gazetki szkolnej „Szkolaczek” ukazując swoją małą ojczyznę – Glisne w pryzmacie wydarzeń historycznych związanych z II wojną światową. W swojej pracy przedstawiły losy żołnierzy oddziału „Adama” II Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej, którzy podczas II wojny światowej walczyli w okolicach naszej miejscowości. Ponadto zawarły wspomnienia Kazimierza Romańskiego ps. ,,Romek’’ na podstawie fragmentów pracy jego wnuka Kamila Romańskiego „Okruchy tamtych dni…” oraz opisały uroczystości partyzanckie organizowane w Glisnem od 15 sierpnia 1991 roku, które są poświęcone pamięci żołnierzom z oddziału „Adama”.

W ramach przygotowania uczennice pojechały na wycieczkę do Krakowa i przeprowadziły wywiad z Justyną Trembecką – córką Adama Stefana Trembeckiego, zmarłego żołnierza oddziału „Adama”, który walczył z hitlerowcami w rejonie Glisnego i ukrywał się w lasach Lubonia Wielkiego prowadząc działania partyzanckie w obronie naszej ojczyzny. Opowiedziała również, w jaki sposób mieszkańcy Glisnego pomagali im przetrwać w trudnych warunkach oraz o cudownej opiece Matki Bożej Partyzanckiej. Następnym etapem wycieczki był udział w warsztatach dziennikarskich zorganizowanych przez Muzeum Archeologiczne w Krakowie. Uczennice dowiedziały się, jak przygotować atrakcyjną prezentację multimedialną, fotoreportaż, jakie są techniki pisania i ilustrowania tekstów oraz w jaki sposób wykorzystywać odkrycia archeologiczne ze swojej okolicy. Uczestnicy zajęć mogli dotknąć zabytków sprzed 5 tys. lat odkrytych w rejonach Nowej Huty oraz zobaczyć w jaki sposób te odkrycia są rekonstruowane oraz zabezpieczane. Uczennice uczestniczyły również w wycieczce szkolnej „Śladami partyzantów z oddziału „Adama”” szukając miejsc poświęconych ich pamięci. Odnalazły obelisk i tablicę w Rabce-Zdroju oraz tablicę upamiętniającą akcje żołnierzy oddziału „Adama” znajdującą się na ścianie schroniska PTTK na Luboniu Wielkim.

Mottem przewodnim gazetki było pytanie „Czy pod Luboniem ukryty jest skarb?” Uczennice naszej szkoły bez wątpienia stwierdziły, że najcenniejszym skarbem spod Lubonia jest Glisne – moja mała Ojczyzna.

Zofia Kościelniak