z ostatniej chwili
Uprzejmie informuję, że od dnia 13 czerwca 2024 roku do dnia 31 sierpnia 2024 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Wystawa grzybów w Zespole Placówek Oświatowych w Kasince Małej

09/05/2016, dodał: Magda Polańska czytano: 3125 razy
6 maja 2016r. Zespół Placówek Oświatowych w Kasince Małej odwiedził Justyn Kołek, grzyboznawca z Czernichowa.

Pan Justyn jest miłośnikiem grzybów. Tą dziedziną zajmuje się już wiele lat. Swoją wiedzę zgłębiał u specjalistów Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, w ośrodkach w Poznaniu i Łodzi, brał udział w wielu imprezach krajowych i międzynarodowych jako ekspert i zyskał zasłużoną sławę jako najlepszy znawca tematu.
W kasinczańskiej szkole przeprowadził dwugodzinne warsztaty na temat budowy grzybów i gatunków grzybów występujących w Polsce. Swoją prelekcję wzbogacił pięknymi zdjęciami okazów oraz prawdziwymi grzybami. Wśród nich znalazły się m.in. borowik szlachetny oraz trufle. Największą jednak uwagę zwrócił na rozpoznawanie grzybów trujących i cechy odróżniające je od jadalnych. Uczniowie zapoznali się z objawami, jakie występują po spożyciu grzybów trujących, jak należy na nie zareagować. Dowiedzieli się, jak wygląda leczenie zatrucia. Z zaskoczeniem przyjęli wiadomość, że tragiczna w skutkach może być metoda smakowa odróżniania grzybów, ponieważ okazuje się, że najbardziej trujące grzyby są niezwykle smaczne. Mitem jest też opinia, że jeśli grzyb jest nadgryziony przez ślimaka, to musi być jadalny – akurat muchomory sromotnikowe ślimaki często nadgryzają. Im nie szkodzą, dla ludzi są śmiertelnie trujące. Na zakończenie ekspert wspomniał także o ochronie przyrody. Wyczulił dzieci i młodzież, aby nigdy nie rozdeptywali i nie niszczyli grzybów trujących, ponieważ są one bardzo ważne dla ekosystemu lasu.
Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek o grzybach, lekcja im się podobała, z wielkim zainteresowaniem słuchali wykładu.

Dorota Borowiec