z ostatniej chwili
Uprzejmie informuję, że od dnia 13 czerwca 2024 roku do dnia 31 sierpnia 2024 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Kłosuj na KGW Olszówka!

08/10/2015, dodał: Maciej Liberda czytano: 6441 razy
Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich w Olszówce bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie na Wieniec Dożynkowy.

Pierwszy jego etap  - regionalny - odbył się w okresie od 23 do 30 września b.r. Można w nim było oddawać głosy na wszystkie zgłoszone do konkursu wieńce dożynkowe. Koło Gospodyń Wiejskich z Olszówki przypisane zostało do regionu Nowosądeckiego  i w pierwszym etapie konkursu zajęło w tym okręgu  I miejsce, tym samym dostało się do drugiego etapu konkursu – ogólnopolskiego – w którym od 1 do 22 października trwa głosowanie, a raczej kłosowanie.

Swój głos mogą oddać tylko osoby zarejestrowane na stronie organizatora: www.mojekgw.pl.

Serdecznie zapraszamy wszystkich sprzymierzeńców do rejestrowania się i oddawania głosów na nasz wieniec – o pomoc w uzyskaniu jak najwyższego miejsca w konkursie proszą olszowskie gospodynie. Rejestracja i głosowanie nic nie kosztuje,  a dla nas każdy głos jest ważny.

A jak to zrobić?

  • Wejść na stronę www.mojekgw.pl
  • Kliknąć na napis „Wybierz Najwspanialszy Wieniec Dożynkowy”
  • Przejść do rejestracji i wypełnić formularz (uwaga! Wszystkie pola muszą być wypełnione)
  • W polu „ Funkcja” - wybieramy GOŚĆ SPECJALNY
  • W polu „Rodzaj organizacji” wybieramy – Samodzielne Koło Gospodyń Wiejskich (KGW-KR)
  • W polu „Nazwa Organizacji” wybieramy Stowarzyszenie –Koło Gospodyń Wiejskich Olszówka
  • Wszystkie regulaminy trzeba akceptować
  • Kliknąć „DALEJ”
  • Na podany przez nas nr telefonu otrzymamy sms z kodem aktywacyjnym
  • Wpisujemy  ten kod w wymagane pole i klikamy „DALEJ”
  • Na podany adres mailowy otrzymamy  nasz login i hasło, które posłużą nam do zalogowania się na stronie
  • Po zalogowaniu się wybrać opcję  „Przejdź do głosowania”
  • Znowu się zalogować wpisując login i hasło
  • Pojawią się zdjęcia z wieńcami,  spośród których prosimy wybrać Olszówkę i zakłosować

 

Wszystkim, którzy oddają na nas swoje głosy bardzo dziękujemy – dodają panie z KGW Olszówka.

 

 

Wieniec dożynkowy KGW Olszówka wykonany został na metalowym stelażu o średnicy 60 cm. Wysokość stelaża wynosi 70 cm., plus wysokość krzyża tj. 25 cm. Ponadto stelaż ma zamontowane wysuwane uchwyty, które ułatwiają transport wieńca. Wieniec wykonano z kłosów zbóż, które panie ze Stowarzyszenia KGW Olszówka zbierały ze swoich pól. Zboża, które tworzyły wieniec to owies, żyto i pszenica. Dodatkowo wieniec ozdobiony był polną roślinnością taką jak kalina, jarzębina, słoneczniki oraz nieśmiertelniki. Hostia wyklejona była ziarnami kaszy gryczanej, kasza perłowa, słonecznik oraz ryż. Całość zdobiły wstążki z kolorowej bibuły. Praca nad wykonaniem całości wieńca trwała 3 tygodnie włączając w to zbiór zboża oraz kwiatów, a następnie kilkunastodniowa praca nad wykonaniem samego wieńca. Pomysł na takie wykonanie wieńca panie ze Stowarzyszenia zaczerpnęły z tradycji i kultury naszego regionu. Tradycyjne wieńce dożynkowe na terenie, na którym działa Stowarzyszenie KGW Olszówka wykonywane były na konstrukcjach przybierających formę koła, zdobione były zbożami rosnącymi na pobliskich polach oraz polnymi kwiatami. Ideą działania naszego Stowarzyszenia jest gromadzenie od starszych pokoleń w formie przekazu ustnego, zdjęć oraz zapisków zwyczajów i tradycji regionalnych, a następnie dalsze przekazywanie zdobytej wiedzy kolejnym pokoleniom. Podobnie rzecz ma się z wieńcem dożynkowym. Panie ze Stowarzyszenia chciały na pierwszym miejscu pokazać społeczności wiejskiej, jak wygląda tradycyjny wieniec dożynkowy.

Autorki wieńca: Anna Cichańska, Genowefa Fudro, Monika Gackowiec, Urszula Góralik, Bożena Kaciczak, Kinga Kaciczak, Halina Kołodziej, Lucyna Macuga, Maria Nawara, Monika Nawara, Beata Potaczek, Czesława Potaczek, Teresa Potaczek, Urszula Rzepka, Grażyna Żurek


Beata Potaczek