z ostatniej chwili
Uprzejmie informuję, że od dnia 13 czerwca 2024 roku do dnia 31 sierpnia 2024 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Domy przyszłości

19/05/2015, dodał: Maciej Liberda czytano: 2980 razy
Zmiany klimatyczne na świecie nie są już złowrogą przepowiednią, ale faktem. Susze czy gwałtowne zjawiska atmosferyczne to ich wyrazisty efekt. Powodem takiej sytuacji jest szkodliwa działalność człowieka.

http://ajoarchitekci.pl/aktualnosci/2-dom-pasywny

Dlatego wspólnota międzynarodowa, w tym Unia Europejska chce zrobić wszystko, aby zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska i zredukować emisję związków, które prowadzą do zmian klimatu. Aby im przeciwdziałać , UE zobowiązała się, że do 2050 r. ograniczy emisję o 80-90% w porównaniu do poziomu z 1990r.

W 2008r. Parlament Europejski przyjął szereg ustaw klimatycznych znanych jako pakiet „3x20”. To dokumenty, które określają zadania polityki ekologicznej poszczególnych państw. Przede wszystkim konieczność ograniczenia do 2020 roku emisji dwutlenku węgla o 20%, zmniejszenie zużycia energii o 20%, a także wzrost zużycia energii ze źródeł odnawialnych do 20%. Aby te ambitne zadania mogły zostać zrealizowane, potrzeba szeregu działań.

Budownictwo obok przemysłu i transportu powoduje największe zużycie energii. Dlatego potrzebne są zmiany. Tradycyjne budynki, które są bardzo nieefektywne, muszą być zastępowane przez domy pasywne i energooszczędne, które są przyjazne zarówno środowisku jak i mieszkającym w nich ludziom.

Jaka jest różnica między domem energooszczędnym a pasywnym? Dom energooszczędny to taki obiekt, w którym zapotrzebowanie na energię cieplną jest niższe od 70 kWh na m2 rocznie. Takie domy charakteryzują się bardzo dobrą izolacją cieplną, szczelnością i kontrolowaną wentylacją oraz zredukowanymi mostkami cieplnymi. Dom pasywny jest budynkiem, którego zapotrzebowanie na energię cieplną jest bardzo niskie i nie przekracza 15 kWh na m2 na rok. W takim domu nie powinno być osobnego systemu grzewczego - ciepło mają zapewniać energia słoneczna, urządzenia elektryczne, a nawet mieszkańcy. Wykorzystywana jest wentylacja mechaniczna – powietrze nawiewane do środka jest podgrzewane np. pompą ciepła. Kluczowe w takim budynku jest też zdecydowane ograniczenie strat ciepła.

Jakie koszty? Wiele osób rozważających budowę domu energooszczędnego lub pasywnego obawia się wyższych kosztów takiej inwestycji. Nie ma się co oszukiwać- ze względu na droższe rozwiązania, które trzeba zastosować w takim budynku, koszty na pewno będą większe, niż w przypadku tradycyjnego domu. Jak wyliczyła Krajowa Agencja Poszanowania Energii, budowa domu energooszczędnego jest droższa od budowy domu standardowego o około 10-15 %.Koszty budowy domów pasywnych będą jeszcze większe. Ich wzniesienie pochłonie o około 25-30 % więcej, niż w przypadku tradycyjnego domu. Najwięcej pochłoną zakupy specjalistycznych systemów wentylacji mechanicznej z rekuperatorem (od kilkunastu tyś. zł.), pompy ciepła (minimum 30 tys. zł) czy okien droższych o około 200 zł za m2. Trzeba jednak pamiętać, ze koszty utrzymania takiego domu będą niższe nawet o kilkanaście tysięcy złotych rocznie. Poza tym możemy postarać się o wsparcie finansowe takiej inwestycji ze środków Narodowego lub Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Podczas budowy domów energooszczędnych i pasywnych wykorzystywane są odnawialne źródła energii tj. kolektory słoneczne , panele fotowoltaiczne (przetwarzają energie słoneczną na elektryczną) oraz pompy ciepła. Dzięki technicznym możliwościom pomp, energia, która pochodzi z niskotemperaturowych źródeł, podniesiona zostaje na wyższy poziom temperatury. Następnie oddawana zostaje do układów centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Pompy ciepła stosuje się do ogrzewania zarówno małych domów, jak i całych osiedli oraz obiektów przemysłowych.

Źródło: na podstawie broszury „Ubierz swój dom” wydanej przez Fundację ARKA w 2013r.

Małgorzata Leśniak