z ostatniej chwili
Uprzejmie informuję, że od dnia 13 czerwca 2024 roku do dnia 31 sierpnia 2024 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Z zagórzańską kolędą na Śląsk

23/01/2015, dodał: czytano: 3503 razy
18 stycznia 2015 r. zespół regionalny ,,Zagórzańska Dziatwa” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Mszanie Górnej odwiedził Bytom na Śląsku. W wycieczce uczestniczyło 23 uczniów. Zostali tam zaproszeni przez księży Zmartwychwstańców z miejscowej Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego.

Grupa kolędnicza wystąpiła w pięknym kościele na tle Bożonarodzeniowej scenerii. Najpierw zaprezentowała ,,Żywą szopkę”; wszystkie postacie
z przedstawienia wzbudziły ogromne zainteresowanie widzów, ale chyba najbardziej podobał się ,,dziad”, który gospodarzowi i parafianom złożył tradycyjne góralskie życzenia i obficie posypał ich owsem. Na zakończenie dzieci zagrały i zaśpiewały dla nich nasze najpiękniejsze kolędy.

Przedstawienie o zbrodniczym królu Herodzie wywarło ogromne wrażenie na Ślązakach – relacjonuje opiekunka grupy. Nasi młodzi artyści bardzo starali się, aby  poszczególne sceny  poruszyły wyobraźnię widzów i pomogły im choć trochę poznać przepiękne zwyczaje naszych przodków związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia. Uczestnicy wycieczki są bardzo zadowoleni, że odnieśli kolejny sukces artystyczny, w dodatku zobaczyli Śląsk tak odmienny od ich  rodzinnych stron.

Wycieczka odbyła się dzięki inicjatywie ks. proboszcza, Mariana Bańskiego, który już po raz kolejny postarał się, aby uczniowie Zespołu Szkoły i Przedszkola w Mszanie Górnej swoje zdolności i umiejętności artystyczne mogli zaprezentować nie tylko w swoim najbliższym środowisku. Jest to ważna forma promocji szkoły i  propagowania zagórzańskiej kultury.

red. Helena Flig