z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Edukacja poprzez rodzinną zabawę na świeżym powietrzu

10/05/2018, dodał: Magda Polańska czytano: 7033 razy
W dniach 5-6 maja 2018r. już po raz piąty zorganizowano dla turystów odwiedzających Gorce i Beskid Wyspowy oraz lokalnej społeczności festyn turystyczny pn. „Weekend z Gorczańskim Parkiem Narodowym”.

Tę szczególną imprezę jednoczącą wielu organizatorów:  Gorczański Park Narodowy, Nadleśnictwo Limanowa, Grupę Podhalańską Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji, Powiat Limanowski, Krainę Podkowca, Gminę Mszana Dolna, LGD Stowarzyszenie „Piękna Ziemia Gorczańska”, Stowarzyszenie GAZDA z Niedźwiedzia, a także twórców i rękodzielników z gmin Niedźwiedź i Mszana Dolna przeprowadzono tym razem w parku dworskim w Porębie Wielkiej. W bieżącym roku – dostosowując do charakteru imprezy -  organizatorzy zmodyfikowali nazwę imprezy na: „WEEKEND Z DZIECKIEM W GORCZAŃSKIM PARKU NARODOWYM”.

Program spotkania z Parkiem obfitował w atrakcje. Jak co roku, na uczestników imprezy czekały liczne konkursy, gry i zabawy. Uczestnicząc w nich odwiedzający mieli okazję  dowiedzieć się:  Dlaczego salamandra ma plamki oraz ile ich ma? Jak rozróżnić popularne gatunki drzew? Dlaczego ptaki śpiewają?  Jak można nauczyć się rozpoznawania ptaków?  Jak wyglądają tropy wilka? Co najważniejsze jest w obserwacjach przyrody? Czy nietoperze to ptaki? Pracownicy, stażyści, wolontariusze zarówno Parku jak i Nadleśnictwa Limanowa oraz przedstawiciele Krainy Podkowca opowiadali o przyrodzie i jej tajemnicach a odwiedzający wykonywali liczne zadania otrzymując kolejne stemple w okolicznościowym paszporcie. Zebranie potwierdzeń ze stanowisk wszystkich organizatorów gwarantowało otrzymanie nagrody.

Najmłodszym uczestnikom szczególnie podobały się puzzle z salamandrą. Swą wrażliwość wzrokową ćwiczyli poszukując kilku jednakowych salamander wśród dziesiątek portretów tego płaza. Spacerując „na uwięzi” poszukiwali przyrodniczych obiektów, które mieli na  kartonikach w bardzo dużym powiększeniu. Starsi mogli zagrać w przyrodnicze scrabble, powędrować  po alejkach parku z questem „A może Ewa nie znała drzewa”, czy też nauczyć się udzielania pierwszej pomocy na profesjonalnych fantomach, które dzięki uprzejmości fundacji GOPR prezentowali ratownicy grupy podhalańskiej. Oni też przygotowali i obsługiwali tyrolkę (zjazd na linie) oraz ściankę wspinaczkową.

Była też okazja do własnoręcznego wykonania pamiątki, zabawki czy też prezentu dla mamy na stanowisku „Drugie życie śmieci” przygotowanym przez Park.                                                                

Reprezentanci Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji z Krakowa prezentowali wyposażenie naszych policjantów oraz udzielali porad wszystkim zainteresowanym bezpieczeństwem podczas wypoczynku. Towarzyszył im oczywiście inspektor Wawelek.

Na stanowisku Powiatu Limanowskiego udzielano informacji na temat atrakcji turystycznych naszej małej Ojczyzny. Prezentowany był sprzęt turystyczny oraz udzielano porad na temat poprawnego wędrowania z kijami nordic-walking. Dużym zainteresowaniem cieszyły się Google cardboards, dzięki którym można było oglądać wirtualne panoramy Powiatu Limanowskiego i Dolnego Kubina.

Licznie odwiedzane było również stanowisko Krainy Podkowca. Ciekawe zabawy, opowieści, gadżety zachęcały wszystkich do zabawy i nauki o wciąż mało znanych, jedynych wśród ssaków zdolnych do aktywnego lotu -  czyli nietoperzach.

Na stanowiskach Gminy Mszana Dolna oraz lokalnych twórców i rękodzielników uczestnicy imprezy aktywnie i  twórczo poznawali  atrakcje i  kulturę zagórzańskiego regionu.

Mimo szerokiej reklamy - Radio Kraków, strony www, Facebook, banery, plakaty  - wiele osób narzeka, że nie wiedziało o imprezie – informują organizatorzy. Zapraszamy zatem na kolejną imprezę „Weekend z dzieckiem w Gorczańskim Parku Narodowym, która odbędzie się  18-19 sierpnia 2018 r na polanie – miejscu biwakowym Trusiówka w Lubomierzu – Rzekach. Jeżeli chcesz aktywnie wypocząć warto zapisać tę datę w swoim kalendarzu. Serdecznie zapraszamy turystów, gości i społeczność lokalną naszego regionu. Znajdziecie nas także na www.gorcepn.pl i na facebooku – Gorczański Park Narodowy _wydarzenia

 

Tekst:
Krystyna Popko-Tomasiewicz
Gorczański Park Narodowy

Zdjęcia:
Krystyna Popko-Tomasiewicz
Marek Ruciński
Gorczański Park Narodowy